Witajcie,

Izabela Janiszewska to jedna z najbardziej popularnych polskich autorek thrillerów. Pod wpływem poleceń na Instagramie sukcesywnie zakupuję każdą wydaną powieść, jednak z czytaniem nie było mi po drodze...aż do zakupu Apartamentu. Co to była za historia!
Apartament
Zaczyna się bardzo niewinnie, szczęśliwe małżeństwo wybiera się w góry do malowniczego hotelu. Luksusowe wakacje mają pomóc im się zrelaksować, a także przełamać pisarski kryzys Tomasza. Plany niweczy zniknięcie Niny, giną także jej rzeczy i wszystkie dowody świadczące o jej obecności w kurorcie. Mimo ogromnych przeciwności pisarz nie ustępuje w wysiłku, by odnaleźć ukochaną.

Zaginiona kobieta w uroczych Karkonoszach, klimatyczny hotel i tajemnicza obsługa – autorka zdecydowanie wie, jak przykuć uwagę czytelnika. Zabiera nas do malowniczego miejsca, gdzie nic nie jest takie, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Każdy skrywa jakieś tajemnice, nawet szczęśliwe na pozór małżeństwo. Razem z Tomaszem poszukujemy zaginionej kobiety, brak jednak dowodów, że Nina w ogóle dotarła do hotelu. Czy jesteśmy świadkami wielkiego spisku, a może psychika mężczyzny szwankuje po niedawnym wypadku? Autorka doskonale opisała przeżycia wewnętrzne mężczyzny, jego strach, bezsilność, rosnąca frustracja są wręcz namacalne. Kreacja bohaterów także zasługuje na uwagę, szczególnie Tomasza i jego złożonego charakteru. Na pewno pomogła w tym współpraca ze specjalistami z zakresu psychologii, o których autorka wspomina w podziękowaniu.
Ludzka psychika to zdumiewające narzędzie, potrafi ukryć przed człowiekiem traumatyczne przeżycia z przeszłości. Przeżyta trauma jednak bardzo często pozostawia w człowieku ślad. Autorka zwróciła też uwagę, że często powielamy zachowania rodziców, a samo wychowanie ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie.

Apartament to świetnie poprowadzony psychologiczny thriller. Zawiła intryga, przemyślana i dopracowana, mocno mnie pochłonęła. Zakończenie okazało się prawdziwą wisienką na torcie, zaskakujące, nieprzewidywalne, wręcz wbijające w fotel. Lekki styl autorki zdecydowanie przypadł mi do gustu. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Izabeli Janiszewskiej uznaję za bardzo udane, a w najbliższych czytelniczych planach mam nadrobienie poprzednich książek autorki.

Autor: Izabela Janiszewska
Tytuł: Apartament
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 368
Data premiery: 15.06.2022
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy