Witajcie,

Osoby nieheteronormatywne nie mają w życiu prosto, szczególnie w małych, zamkniętych społecznościach. Na ten trudny, ale niezwykle ważny temat, zwrócił uwagę Marek Szydlak w powieści Nauka Latania.
Nauka latania
Jakub wraca w rodzinne strony, by pozbierać się po nagłej śmierci ukochanego. Spotyka tam Adama, przystojnego policjanta, zaręczonego z córką miejscowego burmistrza. Między mężczyznami szybko pojawia się nić porozumienia, którą mocno komplikuje namiętna noc. Jakubowi przestają wystarczać potajemne spotkania, ale czy Adamowi starczy odwagi, by pokazać, kim naprawdę jest. Czy w niewielkiej miejscowości, hermetycznym środowisku, mężczyźni mają szansę na udany i trwały związek?

Nauka latania to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marka Szydlaka. Jestem pod ogromnym wrażeniem ilości emocji w tak niewielkich rozmiarów książce. To historia o poszukiwaniu własnej drogi, odkrywaniu siebie i wreszcie - walce o wspólne szczęście. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam, jak rozwija się relacja dwóch mężczyzn i jak reagują na nich mieszkańcy niewielkiej wsi. Historia bardzo bolesna, nostalgiczna, zapadająca głęboko w pamięć. Książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i to przerażające, że nadal odkrywanie przed światem własnej orientacji seksualnej wymaga odwagi. Czasem próżno szukać wsparcia nawet wśród najbliższych. Jeszcze bardziej zaskakujące są wciąż żywe zabobony dotyczące homoseksualizmu.
Lekki język sprawia, że historię czyta się całkiem szybko. Do tego wciągająca fabuła sprawiła, że od książki nie mogłam się oderwać. Chętnie przeczytałabym, jak potoczyły się dalsze losy Kuby i Adama, więc mam nadzieję, że autor planuje kontynuację.
"Miłość jest jak latanie. Wznosisz się do góry, gdy jesteś zakochany, i lecisz przed siebie. Myślisz wtedy, że jest cudownie. Ale przychodzi taki moment, że spadasz z kretesem w dół."
Nauka Latania Marka Szydlaka to mocna opowieść, zmuszająca do refleksji, wywołująca szereg bolesnych emocji. Ta trudna historia pokazuje, jak wiele jako społeczeństwo, mamy do zrobienia w temacie tolerancji i równości. Zdecydowanie warto przeczytać!

Autor: Marek Szydlak
Tytuł: Nauka Latania
Wydawnictwo: Novae Res
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 182
Data premiery: 31.03.2022
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy