Witajcie,

Wyobrażacie sobie świat bez mężczyzn? Kobiety rządzą światem, podejmują wszystkie decyzje, organizują na nowo całą rzeczywistość. Taka wizję przyszłości snuje Christina Sweeney–Baird w swoim literackim debiucie Koniec mężczyzn.
Koniec mężczyzn
W szkockim szpitalu w krótkim odstępie czasu umiera kilkoro pacjentów, objawy są bardzo podobne, śmiertelne, nie ma lekarstwa. Nowy, podstępny wirus atakuje jedynie mężczyzn. Lekarka Amandy MacLean informuje władze o groźnym wirusie, jednak jej słowa nie zostają poważnie potraktowane. Sytuacja szybko więc przybiera postać globalnej pandemii. Z wirusem walczą także inne kobiety antropolożka Catherine, która opisuje zachodzące w społeczeństwie zmiany. Nad szczepionką pracuje całe morze naukowców, wśród nich Elizabeth.

Christina Sweeney–Baird w 2018 zaczęła pisać powieść o śmiercionośnym wirusie, który dziesiątkuje ludzkość. Brzmi znajomo, prawda? Jednak wtedy były to jedynie zapiski pisarskiej wyobraźni, a teraz już wiemy, jak bliskie były rzeczywistości. Tylko mężczyźni padają ofiarą zarazy, więc świat zostaje opanowany przez kobiety. Muszą one zupełnie przeorganizować swoje życie, uczyć się nowych umiejętności, zawodów. Wszelkie dobra zostają reglamentowane, pojawia się nawet przymusowa praca. Ludzie walczą o swoja przyszłość, przetrwanie, a społeczeństwo ogarnięte jest przerażeniem i niepokojem o dalszy los. 
Książka obnaża dość smutną prawdę o człowieku. W obliczu niewyobrażalnej tragedii i ogromnego niebezpieczeństwa, znajdą się jednostki, dla których dobra materialne są najwyższą wartością. Autorka wskazuje też na problematyczną biurokrację, na polityczne przepychanki, które niejednokrotnie utrudniają walkę o lepsze jutro. Wydarzenia opisane zostały z punktu widzenia trzech głównych bohaterek. Wszystkie trzy to dojrzałe kobiety, w podobnym wieku i sytuacji rodzinnej. Przyznam, że momentami się gubiłam. 
Koniec mężczyzn to według mnie interesujące skrzyżowanie kilku gatunków literacki. Znajdziemy tutaj elementy thrillera, powieści obyczajowej, ale także science –fiction. Taka mieszanka wypadła doskonale, książkę czyta się jednym tchem. Mimo, że wielokrotnie poruszano tam medyczne tematy, nie miałam problemu ze zrozumieniem treści, autorka przedstawiła zagadnienia w sposób zrozumiały.

Koniec mężczyzn to świetnie napisana dystopia, katastroficzna wizja przyszłości, która daje do myślenia. Przedstawione wydarzenia są niestety bardzo realne, a społeczeństwo, mimo doświadczenia z koronowirusem, mało przygotowane. Napawa to niestety ogromnym niepokojem, który nieustannie towarzyszył mi podczas lektury. Jestem pod dużym wrażeniem debiutu Christiny Sweeney – Baird i będę z niecierpliwością wyczekiwała kolejnych książek spod pióra autorki.

Autor: Christina Sweeney - Baird
Tytuł: Koniec mężczyzn
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: science fiction, fantastyka
Ilość stron: 488
Data premiery: 23.02.2022
Moja ocena: 07/10 bardzo dobra

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udanego dnia,
Sylwia
Brak komentarzy