Witajcie,

Wyobrażacie sobie, co czują rodzice porwanego dziecka? Kolejne dni, tygodnie, miesiące desperackich poszukiwań i ta koszmarna niepewność... Wokół tego motywu rozgrywają się wydarzenia przedstawione w najnowszej powieści Larsa Keplera Człowiek w lustrze.

Jenny zostaje porwana w drodze ze szkoły przez kierowcę ciężarówki. Mimo szeroko zakrojonych poszukiwań i koleżanki ze szkoły, która była świadkiem uprowadzenia, nie udaje się jej odnaleźć. Dopiero po pięciu latach jej ciało pojawia się na placu zabaw. Pierwszym podejrzanym jest Martin, który sam przeżył ogromną traumę, po której nigdy nie wrócił do pełni zdrowia psychicznego. Komisarz Joona Linna podejmuje się śledztwa i szybko odkrywa, że morderstw jej więcej.

Ależ to była kryminalna historia! Pozornie nie związane ze sobą wątki, tajemnicze, niepokojące, jak puzzle powoli łączą się w przerażającą całość. Świetnie zbudowana fabuła, spójna i przemyślana, nie pozwala się czytelnikowi oderwać od lektury. Książka wstrząsa brutalnością, ależ też realnością wszystkich opisów. To przerażające uczucie, widzieć do jakiego okrucieństwa jest zdolny drugi człowiek. Emocje to według mnie ogromny atut pozycji. Nieustannie odczuwałam potworny niepokój i strach. Mam wrażenie, że jako kobieta i matka, wszystkie te potworności odbierałam podwójnie. Jestem pod wrażeniem także wykreowanych przez autorów postaci. Brak tutaj kryształowych charakterów, jak w prawdziwym życiu, każdy ma coś na sumieniu, swoje słabości. Niejednoznaczność postaci doskonale wpisuje się w nieco mroczny, brudny klimat powieści.

Ślady zbrodni to seria mocnych skandynawskich kryminałów wydawanych przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Człowiek w lustrze to moja trzecia książka z tej serii, ale pierwsze spotkanie z twórczością Larsa Keplera, czyli duetu szwedzkich pisarzy Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. Seria gwarantuje rewelacyjną zagadkę i ogrom mocnych emocji, które w mojej głowie na pewno zostaną na dłużej. Człowiek w lustrze to pozycja, której nie odłożysz, dopóki nie poznasz zakończenia. Gwarantuję, że wbije Cię w fotel. Brak znajomości poprzednich tomów nie przeszkadza w odbiorze książki, ale i tak mam w planach nadrobić pozostałe tytuły serii.

Autor: Lars Kepler
Tytuł: Człowiek w lustrze
Cykl: Joona Linna (tom 8)
Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 416
Data premiery: 24.11.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy