Witajcie,

Lubię książki fantastyczne, jednak na ogół sięgam po zagranicznych autorów. Okazuje się, że na polskim rynku wydawniczym mamy wiele perełek, takich jak na przykład Północny sabat, którego autorką jest Agnieszka Sorycz.
Północny sabat
Dalia, warszawska zielarka, poszukuje zaginionego brata, archeologa Branka. Otrzymuje od niego przesyłkę z tajemniczym artefaktem i informacją, która prowadzi ją do antykwariatu. Poznaje tam Radowoja oraz Teowoja, którzy odegrali ogromna rolę w jej przeszłości. Wyjawiają jej prawdę o klątwie, która od tysięcy lat zagraża ich sabatowi. Dziewczyna za wszelką cenę chce rozwiązać zagadkę i uratować swoich bliskich, szczególnie zaś ukochanego mężczyznę.

Północny sabat to książka, która mnie mocno zaskoczyła. Według klasyfikacji na Lubimy czytać, to literatura obyczajowa, romans, a ja dostałam kawał dobrej fantastyki. Z ogromnym zainteresowaniem zanurzyłam się w wykreowanym przez autorkę fantastycznym świecie, pełnym Zaklinaczy, Stworzycieli i Łowców. Uwielbiam takie historie o wiedźmach, tajemniczych miksturach, utrzymane w słowiańskim klimacie. Autorka fabułę umieściła we współczesnej Warszawie, co było interesującym zabiegiem, dodającym nuty realności przedstawionej opowieści. Główna bohaterka, Dalia z dnia na dzień z normlanej dziewczyny przeistacza się w Zaklinaczkę. Agnieszka Sorycz pokazała jej przemianę, początkowe zagubienie i niepewność w bardzo ciekawy sposób. Z radością obserwowałam, jak nabiera pewności i rośnie w siłę. Podobnie jak rozkwita jej uczucie do ukochanego. Kreacja Dalii mocno przypadła mi do gustu, to kobieta z którą chętnie zaprzyjaźniłabym się w prawdziwym świecie. Jednak czuję niedosyt, jeśli chodzi o pozostałe postaci, szczególnie Teowoja i Radowoja. Mam nadzieję, że w kolejnej części autorka zdradzi nam o nich więcej informacji.

Największym zaskoczeniem Północnego sabatu jest fakt, iż to debiutancka powieść Agnieszki Sorycz. Dopracowana fabuła, barwny język i świetna główna bohaterka to niekwestionowane atuty powieści. Z niecierpliwością będę oczekiwała kolejnego spotkania z Dalią i całym Sabatem, liczę, że na jeszcze więcej emocji i wrażeń.

Autor: Agnieszka Sorycz
Tytuł: Północny sabat
Cykl: Na skraju burzy (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta strona
Gatunek: fantastyka, romans
Ilość stron: 432
Data premiery: 29.09.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy