Witajcie,

Bardzo się cieszę, że autorzy coraz częściej nawiązują do mitologii słowiańskiej. Do tej pory głośno było o mitologii greckiej czy rzymskiej, czas więc na przypomnienie naszych korzeni. Katarzyna Muszyńska w swojej powieści Karczmarka nawiązuje właśnie do tego tematu. Z jakim rezultatem?
Żywia to karczmarka, słynna nie tylko ze względu na walory swojej kuchni, ale też dar, który otrzymała. Jest wiedzącą, wie o rzeczach niedostępnych zwykłym śmiertelnikom, miewa wizje, dotyczące przeszłości oraz przyszłości. Wiedziona koniecznością pomocy Wojciechowi, trafia pod opiekę dwóch braci. Co czeka kobietę u boku kata i złodzieja, gdy jej tropem podażą najsprawniejszy tropiciel.

Katarzyna Muszyńska zabiera czytelnika do X wieku, gdzie wspólnie z Żywią i innymi bohaterami poznajemy tamtejszą rzeczywistość. Jestem zauroczona światem, który przedstawiła autorka, z zapartym tchem czytałam o wierzeniach, czarach i zwyczajach popularnych wśród mieszkańców polskich ziem. Z dużym zainteresowaniem śledziłam wątek klątwy i tajemnicze wizje dziewczyny, zastanawiając się, dokąd ją to zaprowadzi. Pisarka zbudowała mocno wciągającą i zakręconą fabułę, z licznymi pobocznymi wątkami. Bardzo żałuję więc, że rozwiązanie zagadki Lisa do mnie nie przemówiło.
Mimo, że Żywia ma trudny charakter, polubiłam bohaterkę, podobnie jak pozostałe główne postaci. Dziewczyna bardzo dużo w życiu przeszła. Jej tajemniczy dar, sprowadziły na nią przede wszystkim nienawiść i odrzucenie ze strony społeczności. Niestety nawet w obecnych czasach odmienność wzbudza w ludziach niepokój i strach. Mocno zaintrygowali mnie bracie Duszan i Miłosz, jednak Lis okazał się postacią, która namieszała najbardziej. Trzeba przyznać, że wątek romantyczny autorka poprowadziła fantastycznie!

Karczmarka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Muszyńskiej. Autorka zauroczyła mnie przedstawioną historią, z dużą przyjemnością zanurzyłam się w wykreowanym przez nią świecie. Karczmarkę Wam mocno polecam, a sama mam zamiar nadrobić Zielarkę, poprzednią książkę pisarki.

Autor: Katarzyna Muszyńska
Tytuł: Karczmarka
Wydawnictwo: WasPos
Gatunek: fantasy
Ilość stron: 344
Data premiery: 08.09.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy