Witajcie, 

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Beth O’Leary w książce Zamiana. Historia urzekła mnie poczuciem humoru, życiową mądrością, bawiłam się doskonale. Miałam więc ogromne oczekiwania w stosunku do najnowszej powieści W drogę! Czy się nie zawiodłam?
Addie i Deb wybierają się na ślub swojej przyjaciółki. Niefortunny wypadek sprawia, że zabierają w podróż byłego chłopaka Addie oraz jego przyjaciela. Rozstali się w dość dramatycznych okolicznościach i od ponad roku ze sobą nie rozmawiali. Przed nimi wielogodzinna podróż niewielkim autorem, a po drodze czeka ich wiele zaskakujących okoliczności. Czy wspólna wycieczka zakończy się szczęśliwie?

Pięcioro bohaterów, każdy zupełnie inny, z bagażem przeżyć, w maleńkim samochodzie przez kilka godzin. Co może pójść nie tak? Muszę przyznać, że przekrój postaci pierwszorzędny, doskonale wykreowani, wyraziści. Mamy silną Deb, która wie, czego chce i śmiało po to sięga. Jest Addie, bardzo niepewna swojej wartości, nieszczęśliwa. Dylan i Markus to dzieciaki bardzo bogatych rodziców, z którymi wiążą ich skomplikowane, wręcz toksyczne relacje. No i piąty pasażer, który nie do końca jest tym, za kogo się podaje.
Powieść poznajemy z dwóch perspektyw, część rozdziałów opowiada Dylan, a w pozostałych narratorem jest Addie. Autorka przedstawiła historię na dwóch płaszczyznach czasowych, teraz i wtedy, co pozwoliło podsycać ciekawość czytelnika. Na uwagę zasługują dialogi, pełne sarkastycznego humoru, który uwielbiam. Muszę jednak przyznać, że ten aspekt powieści wypada gorzej w porównaniu z Zamianą, poprzednią książką pisarki. Tamta była lekka, przyjemna i zabawna, ta nieco melancholijna, a ciężkie tematy zajmują dużo więcej miejsca. Beth O’Leary zwraca uwagę na wiele trudnych, ale ważnych społecznie problemów. Nasi bohaterowie zmagają się z depresją, nietolerancją czy uzależnieniem. W drogę! to też historia o niełatwej miłości między dwojgiem zupełnie różnych osób. Ten romantyczny wątek był niebanalny, przyprawiony odrobiną pikanterii, zaskakujący.

Styl autorki mocno przypadł mi do gustu, pomysły na fabułę ma wręcz genialne. Spędziłam dwa przyjemne wieczory z lekturą, mam więc zamiar szybko nadrobić Współlokatorów, a Wam W drogę! polecam.

Autor: Beth O’Leary
Tytuł: W drogę!
Seria: Mała czarna
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 416
Data premiery: 29.09.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy