Witajcie, 

Karolina Wilczyńska dobrze wie, jak wzbudzać w czytelniku emocje, jak wzruszać, łamać serce, ale też jak dodawać otuchy. Urzekła mnie mocno swoją powieścią Dałeś mi siłę, a dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o jej książce pod tytułem Ta druga.
Ta druga
Lena bardzo kocha swojego męża i córkę, staje na głowie, by zapewnić im jak najlepsze warunki w domu. Jest wręcz chorobliwie zazdrosna o swoją teściową, na każdym kroku czuje się oceniana, sprawdzana, niegodna Tomka. Nigdy nie odważyła się na szczerość z mężem, ani z jego matką, cierpi w tajemnicy. Gdy teściowa trafia do szpitala, Lena ma okazję poznać znienawidzoną kobietę od innej strony.

Główna bohaterka, Lena, początkowo wzbudza współczucie, jednak mój stosunek do niej ulegał zmianie wraz z kolejnymi stronami książki. To irytująca, zapatrzona w siebie, egoistyczna kobieta, która opinie wydaje na podstawie swoich wyobrażeń, niedopowiedzeń. Niewiele więcej sympatii żywiłam do jej męża Tomasza, który wydawał się ślepy na uczucia swojej żony, bierny. Godna podziwu jest jego miłość do matki, jednak zabrakło odpowiedniego balansu. Mocno ewoluowały także moje uczucia względem teściowej, to ona finalnie skradła moje serce. 
Losy rodziny poznajemy z punktu widzenia Leny. Autorka zastosowała liczne retrospekcje, co pozwoliło na stopniowe zrozumienie postawy bohaterów. Nie ma tutaj wartkiej akcji, jest za to dużo miejsca na przemyślenia głównej bohaterki. Miałam problem z czytaniem tej powieści, głównie przez zachowanie Leny. Bardzo się cieszę, że jednak wytrwałam do końca, bo to pozwoliło mi spojrzeć na całą historię z innej perspektywy. Przyznam, że zakończenie mocno mnie wzruszyło.
Relacje teściowa – synowa bywają bardzo skomplikowane. Szczególnie gdy zabraknie szczerej rozmowy, rośnie frustracja, poczucie niezrozumienia. Książka Karoliny Wilczyńskiej pokazuje do jakiej tragedii może doprowadzić brak otwartości w stosunku do drugiego człowieka, zwłaszcza tego bliskiego, ocenianie po pozorach. Autorka zwraca też uwagę, iż w życiu nie można mieć wszystkiego, trzeba ustawiać priorytety i nauczyć się odpuszczać. Pogoń za wieloma rzeczami na raz, może negatywnie odbić się nie tylko na relacjach z bliskimi, ale też na własnym zdrowiu.

Ta druga nie jest historią, która wciągnie od pierwszej strony, ale wytrwałych nagrodzi ogromną dawką emocji, refleksji nad tym, co w życiu ważne, nad powierzchownością w relacjach. W mojej głowie na pewno zostanie na dłużej.

Autor: Karolina Wilczyńska
Tytuł: Ta druga
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 319
Data premiery: 02.09.2021 (wydanie drugie)
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.
Udanego dnia,
Sylwia1 komentarz:

  1. Chętnie przeczytam - zainteresowała mnie relacja z teściową, poza tym lubię retrospekcje.

    OdpowiedzUsuń