Witajcie,

Bardzo lubię historie, których akcja rozgrywa się w niedostępnych, tajemniczych miejscach, takich jak Antarktyda. Z ogromnym zaciekawienie sięgnęłam więc po książkę Mrok, której autorką jest Emma Haughton. Czy spełniła moje oczekiwania?
Młoda lekarka Kate wyjeżdża do naukowej placówki na Antarktydę, by uciec przed demonami z przeszłości. Przed naukowcami kilka miesięcy pozbawionych słońca, w ciemności, bez możliwości ewakuacji. Kobieta zaczyna drążyć temat wypadku jej poprzednika, co nie przysparza jej przyjaciół. Gry ginie kolejna osoba, Kate jest przekonana ze im wszystkim grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Na początek wspomnę, że umieszczenie akcji w pogrążanej w mroku, odizolowanej od świata, bez możliwości ewakuacji, Antarktydzie to doskonały pomysł! Dzięki bardzo realistycznym opisom, kraina jawi się jako mroczne i przerażające miejsce, podobnie jak wydarzenia, których jesteśmy świadkami. 
Autorka na początku przybliża nam życie mieszkańców w placówce naukowej, ich obowiązki, zasady działania. Trzeba przyznać, że akcja rozkręca się bardzo powoli, na szczęście druga połowa powieści obfituje w zaskakujące wydarzenia. Giną kolejni mieszkańcy bazy, intryga się zacieśnia, a niepokój wzrasta.
Kate, główna bohaterka powieści ucieka przed swoim dawnym życiem. Przeżyła ogromną traumę, z którą nie jest w stanie sobie poradzić. Wspomaga się lekami, jednak to wymyka się spod jej kontroli. Pogarszająca się sytuacja w bazie nie poprawia sytuacji. Staje się bardzo chwiejna, nie wie, komu zaufać, miałam wrażenie , że popada w paranoję. Musze przyznać, że nie jest to postać, z którą czytelnik może się zaprzyjaźnić, mnie lekko irytowała. Autorka za dużo miejsca poświeciła na opisanie jej rozterek i wątpliwości, zamiast tego dodałabym więcej akcji. Chętnie też poczytałabym więcej o pozostałych postaciach, bo mogliby wnieść dużo do historii.

Mrok to debiutancki thriller Emmy Haughton, który czytałam z dużą przyjemnością I zaciekawieniem. Jestem bardzo ciekawa, jak rozwinie się dalej pióro autorki, będę wyczekiwać jej kolejnych książek.

Autor: Emma Haughton
Tytuł: Mrok
Wydawnictwo: Słowne
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 504
Data premiery: 15.09.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Słowne.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy