Witajcie, 

Muzyka łagodzi obyczaje, jak głosi popularne przysłowie. W powieści Altowiolista Jana Antoniego Homy wydaje się być zupełnie inaczej. Razem z autorem zapraszam więc do muzycznego świata, pełnego intryg i tajemnic.
Muzyk Bartosz Czarnoleski jest przypadkowym świadkiem brutalnego napadu w parku. Jak się okazuje, ofiarą jest maestro Damian Rucacelli. Eston, pies chłopaka wyławia ze stawu tajemniczy przedmiot, który w trakcie ataku został wyrzucony. Zaintrygowany Bartosz postanawia rozwikłać zagadkę napadu, ale czy tym samym nie ściągnie na siebie niebezpieczeństwa?

Na początku wspomnę, że Jan Antoni Homa jest skrzypkiem, absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, więc muzyczny światek zna od podszewki. W bardzo dokładny sposób opisuje, jak wygląda życie muzyka, jak wyglądają próby w filharmonii, jakimi zasadami rządzi się to dość elitarne środowisko. Dużo informacji znajdziemy tutaj także o samej muzyce klasycznej i roli orkiestry. Dla osoby zupełnie niezwiązanej z tematem, takiej jak ja, to fascynujący zbiór informacji i ciekawostek, choć bywały terminy trudne do zrozumienia. 
Głównym bohaterem powieści jest Bartosz Czarnoleski, młody altowiolista, trochę zagubiony, ogromny fan zagadek kryminalnych. Wstrząsnęła mnie jego lekkomyślność i zatajenie znaleziska ze stawu przed policją, ale z każdą kolejną stroną coraz bardziej zaprzyjaźniałam się z muzykiem. Podobnie jak z antykwariuszem. Akcja powieści rozkręca się nieco zbyt wolno, jak na rasowy kryminał. Mam też wrażenie, że sam wątek kryminalny nie zawsze był na pierwszym miejscu. Mimo tego muszę przyznać, ze intryga został fantastycznie wymyślona, autor bardzo skutecznie podsuwał czytelnikowi liczne tropy, skutecznie wodząc go za nos. Na uwagę zasługuje także język powieści. Pisarz posługuje się bardzo barwnym językiem, z umiejętnie wplecionym poczuciem humoru i sarkazmem. Wspaniale się to czytało.

Altowiolista to pierwszy tom trylogii muzycznej Jana Antoniego Homy. Jestem oczarowana muzycznym światem przedstawionym w książce, językiem, którym została napisana. Fani krwawych kryminałów mogą czuć się nieco zawiedzeni, jednak ja z ogromnym zaciekawieniem sięgnę po kolejne tomy.

Autor: Jan Antoni Homa
Tytuł: Altowiolista
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: kryminał, sensacja
Ilość stron: 468
Data premiery: 21.06.2021 (wydanie II)
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy