Witajcie, 

Krok do miłości, pierwszy tom Cyklu żuławskiego i zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością Sylwii Kubik, pokazało, że autorka tworzy piękne historie, pełne emocji, wciągające, z wyjątkowymi bohaterami. Niezwłocznie sięgnęłam więc po drugi tom, Tajemnica z przeszłości. Czy się nie zawiodłam?
Związek Ewy i Kamila zaczyna się pogłębiać, para rozważa nawet wspólne zamieszkanie. Życie kobiety nabiera też coraz lepszych barw, układa jej się w pracy, przyzwyczaiła się do mieszkania w trudnych warunkach. Kamilowi jednak coraz bardziej doskwiera brak szczerości i zaufania ze strony Ewy. Ich spokój zaburza pojawienie się znajomej z przeszłości, o której dziewczyna wolałaby zapomnieć. Poznajemy też bliżej Anastazję, która nieoczekiwanie zaszywa się u brata na wsi.

Ogromną zaletą książki są bohaterowie. Autorka stworzyła interesujące, ale jednocześnie bardzo realne postaci, z którymi bez problemu można się zaprzyjaźnić. Jestem zauroczona panem Bronkiem, panią Matyldą i Rozalią, za ich ogromną życiową mądrość i dobre serce. Ogromnie się cieszę, że to nie koniec serii, gdyż na prawdę trudno byłoby mi się z nimi rozstać. Zaintrygowała mnie także Anastazja, typowa trzpiotka, dla której ważny jest makijaż i imprezy, która studiowała tylko dla studenckiego życia. Obserwowanie jej przemiany uzmysławia, że nie wolno nikogo oceniać na podstawie pozorów i powierzchowności. 
W powieści pojawiają się też czarne charaktery. Postać Agnieszki pokazuje, że są ludzie, którzy gotowi są na wszystko, by osiągnąć swój cel, nie bacząc na uczucia innych. Plotka czy hejt mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii.
Autorka ponownie sporo uwagi poświęciła na historię Żuław, co czytałam z wielkim zainteresowaniem. Mam wrażenie, że w tej części było dużo więcej emocji. Wzruszały mi historie z przeszłości, mocno współczułam przesiedleńcom. Pojawienie się Agnieszki spowodowało ogromny niepokój, ale też wściekłość. Natomiast samo zakończenie złamało mi serce, niebywale mną wstrząsnęło.

Tajemnica z przeszłości to piękna książka o miłości i przyjaźni, pełna życiowej mądrości i ciepła. Krok do miłości przypadł mi do gustu, ale drugi tom okazał się jeszcze lepszy. Już nie mogę się doczekać, czym zaskoczy nas autorka w kolejnej części. Cykl żuławski zdecydowanie polecam!

Autor: Sylwia Kubik
Tytuł: Tajemnica z przeszłości
Cykl: Cykl żuławski (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 368
Data premiery: 01.09.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy