Witajcie, 

Dzisiaj zapraszam Was do klimatycznych Żuław, gdzie rozgrywa się akcja powieści Sylwii Kubik Krok do miłości - wzruszająca historia w przepięknym plenerze. 
Krok do miłości
Ewa, młoda mieszkanka dużego miasta , jednego dnia traci wszystko – mężczyznę, dom i pracę. Nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc. Udaje się więc do niewielkiej miejscowości na Żuławach, do starego, rozpadającego domu, zapisanego jej w spadku po nieżyjącej babci. W nowym miejscu pomocną dłoń okazuje jej starszy mężczyzna, który sam niewiele ma. Czy dziewczyna odnajdzie tu spokój i szczęście?

Krok do miłości to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sylwii Kubik. Muszę przyznać, ze jestem oczarowana przedstawioną historią. Skomplikowane losy głównej bohaterki wzruszały, ale też budziły we mnie złość. Autorka poruszyła tutaj bardzo trudny temat przemocy domowej. Czytając takie historie zawsze zadaję sobie pytanie, dlaczego kobieta nie opuściła swojego oprawcy wcześniej. Tak jak w przypadku Ewy, zwyczajnie nie mają dokąd uciec. Są finansowo i emocjonalnie uzależnione od swoich partnerów. Jestem przekonana, że gdyby nie decyzja Michała, Ewa tkwiła by w tym toksycznym związku jeszcze długo. Polubiłam tę nieco naiwną młodą kobietę, zaimponowała mi, że na Żuławach za wszelką cenę chce być samodzielna. Podobnie jak Kamil, który przeciwstawił się apodyktycznej matce i żyje po swojemu, realizując swoje pasje i marzenia. Na przykładzie tej dwójki, autorka zwraca uwagę też na trudne relacje rodziców z dziećmi. Nawet w bogatych rodzinach, nie zawsze jest pięknie i kolorowo.
Urzekły mnie bardzo malownicze opisy żuławskich krajobrazów, budownictwa i wyposażenia domów. Z dużym zainteresowanie czytałam historię tych terenów, aż wstyd przyznać, że nie miałam o tym wcześniej żadnej wiedzy. Dodam, że autorka bardzo umiejętnie wplotła tę wiedzę w bieżącą akcję, tak że nawet przez moment nie odczuwałam znudzenia. Dom nawiedzony przez duchy o dodatkowy, intrygujący smaczek.

Krok do miłości to poruszająca powieść, która pokazuje, że nawet z najgorszej sytuacji, można znaleźć wyjście. Opowiedziana historia, mimo trudnego i bolesnego początku, daje nadzieję. Ogromnie się cieszę, że kolejna część cyklu czeka już u mnie na półce!

Autor: Sylwia Kubik
Tytuł: Krok do miłości
Cykl: Cykl żuławski (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 416
Data premiery: 05.07.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy