Witajcie,

Do czego jesteś w stanie się posunąć, by uchronić swoje spokojne, dostatnie życie? Kłamstwa, intrygi, zdrady, a może coś znacznie gorszego? Na te pytania odpowiada Izabela M. Krasińska w swojej najnowszej powieści Ta, która odeszła.
Dominika i Eleonora przyjaźnią się od dzieciństwa. Dominika wiedzie szczęśliwe, dostatnie życie u boku kochającego męża z wspaniałą córeczką. Eleonora natomiast ma męża pijaka, mieszka ze znienawidzonymi teściami, a nastoletni syn sprawia ogromne problemy. Ma wrażenie, że przegrała, mocno zazdrości przyjaciółce fantastycznego życia. Jednak czy ono takie jest naprawdę? Okazuje się, że oni również mają swoje tajemnice, które mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Ta, która odeszła to niesamowicie wciągająca historia, pełna kłamstw, intryg, zaskakująca. Autorka doskonale budowała napięcie, a lektura z każdym kolejnym rozdziałem pochłaniała coraz mocniej. Książka wywoływała we mnie szereg emocji, od współczucia po wściekłość. Te skrajne uczucia budziły przede wszystkim główne bohaterki. Dominika za swoją dziecinną wręcz naiwności, za podtrzymywanie niezwykle toksycznej relacji. Natomiast Eleonora potrafiła tylko zazdrościć i narzekać na swój marny los. Jako dorosła kobieta powinna wziąć się w garść i zawalczyć o lepsze życie dla siebie i synka. Bohaterowie książki to ogromny atut historii. Są doskonale wykreowani, bardzo realni. Każdy z nich skrywa jakieś tajemnice, a pod maską przyjaźni czy szczęśliwego małżeństwa kryje się zawiść, zdrada, kłamstwa. Historia pokazuje, jak duże znaczenie w życiu człowieka ma wychowanie, kochający rodzice oraz ich wsparcie. W dorosłym życiu bardzo często wdrażamy schematy zaczerpnięte z rodzinnego domu, co może mieć trudne konsekwencje.

Historia opowiadana jest na dwóch płaszczyznach czasowych: teraz oraz kiedyś. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z punktu widzenia głównych bohaterów, co pozwala na ich jeszcze lepsze poznanie i zrozumienie ich motywacji. Czyta się szybko i przyjemnie, mimo iż traktuje o poważnych problemach. Według mnie nie jest to typowa powieść obyczajowa, ma w sobie dużo elementów thrillera.

Ta, która odeszła to dla mnie już czwarte spotkanie z twórczością Izabeli Krasińskiej. Utwierdziło mnie w przekonaniu, że zdecydowanie warto sięgać po książki autorki. Uwielbiam emocje, które wywołuje, podobnie jak postaci. Nie są to cukierkowi bohaterowie, ale prawdziwi, z krwi i kości, ze swoimi dobrymi i złymi cechami. Książkę zdecydowanie polecam, a sama z niecierpliwością wyczekuję kolejnych powieści.

Autor: Izabela M. Krasińska
Tytuł: Ta, która odeszła
Wydawnictwo: Czwarta strona
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 366
Data premiery: 30.06.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy