Witajcie,

Poczucie humoru to dla mnie jeden z ważniejszych aspektów w książce. W Planie B, której autorką jest Ania Malinowska znalazłam nie tylko to, ale też wiele skłaniających do refleksji wątków.
Anna, Karolina i Magda wybierają się na wspólne wakacje nad morze. Bez partnerów, bez dzieci, maja poczuć się znów, jak za dawnych, szalonych lat. Mężowie natomiast wybierają się w góry, jednak ich podróż jest zaplanowana w formie tabelki w Excelu, w każdym szczególe. Wakacje wywrócą ich życie do góry nogami, ale czy będą to zmiany na lepsze?

Plan B to interesująca historia o kobiecej przyjaźni, relacjach miedzy mężczyznami, poszukiwaniu siebie. Bohaterowie tkwią w wieloletnich związkach, w których ogień dawno przeminął, czasem z wygody i przyzwyczajenia czy braku odwagi. Niespodziewane wydarzenia zmuszają do refleksji, do zawalczenia o własne marzenia. Autorka pokazała w książce silne kobiety, które mają odwagę zawalczyć o siebie. Zupełnym przeciwieństwem są mężczyźni, którym tej odwagi zdecydowanie brak. Mają problem z podejmowaniem decyzji, nie wiedzą czego chcą.
Plan B to lekka i przyjemna książka, ale traktuje o poważnych tematach. Urzekło mnie poczucie humoru, cięte riposty, choć czasami dialogi brzmiały nieco sztucznie. Historię poznajemy z punktu widzenia kobiet, jak i mężczyzn, co daje szeroki i interesujący pogląd na wydarzenia. Akcja pędzi jak oszalała, wiele tu zaskakujących zwrotów akcji. Tak jak w prawdziwym życiu, nie brak nieprzewidzianych sytuacji, a przyszłość to wielka niewiadoma.
Książka pokazuje też walkę ze stereotypami. W społeczeństwie panuje przekonanie, że główną rolą kobiety jest opieka nad dziećmi i domem. Kariera i wielkie pieniądze są domeną mężczyzny. Za wszelką cenę staramy się zadowolić innych, stopniowo zaniedbując własne pragnienia.
„Wiadomo. Ojcu wolno. Matce Polce nie, bo jak się matka Polka spełnia w pracy, to popełnia grzech przeciw życiu.
-Taki kontekst kulturowy.”
Plan B Ani Malinowskiej to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Lektura sprawiła mi dużą przyjemność, bawiła, wzruszała, ale też zmuszała do zatrzymania się, przemyśleń. Według mnie to książka idealna na lato!

Autor: Ania Malinowska
Tytuł: Plan B
Wydawnictwo: Dragon
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 320
Data premiery: 14.07.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dragon.

Udanego dnia,
Sylwia


Brak komentarzy