Witajcie,

Z debiutami bywa różnie, czasem są mocno niedopracowane, jednak często można trafić na prawdziwe perełki. Tak też było w przypadku Krawca, debiutanckiej powieści Magdaleny Szydeł.
Krawiec
Krawiec to z pewnością niezwykle wciągający kryminał. Zaczyna się bardzo mocno, od brutalnego morderstwa starszej kobiety w Poznaniu. Dziennikarka Alicja Rucka zostaje zaangażowana w śledztwo, a wesprzeć ma ją młody, niedoświadczony Mikołaj. Śledztwo prowadzi ją do Katowic, gdzie mieszka jej dawno niewidziany ojciec. Pojawia się kolejna ofiara, więc sprawa jeszcze mocniej się komplikuje. 

Magdalena Szydeł zaintrygowała mnie opowiedzianą historią niemal od pierwszej strony. Z zainteresowaniem śledziłam rozwój śledztwa, w którym często trafialiśmy na mylne tropy. Fabuła i cała intryga została ciekawie skonstruowana, bardzo przemyślana. Już opis pierwszego, brutalnego morderstwa przyprawiał o dreszczyk niepokoju. Duży plus za cięty język oraz świetne poczucie humoru, co zawsze bardzo wysoko sobie cenię. Jedyny minus to zwalniająca momentami akcja.
Autorka stworzyła wyjątkowe postaci. Alicja to z pewnością niezwykle intrygująca kobieta. Mimo prawie czterdziestu lat mieszka z babcią. Ma za sobą traumatyczne przeżycia, z którymi nie do końca potrafi sobie poradzić. Do gustu bardzo przypadła mi jej babcia Wanda oraz jej starsi przyjaciele. Urzekli mnie swoją życiową mądrością, zaradnością.
„ - Co z tego, że ojciec? – napuszyła się nagle Wanda. – Ojciec to ruchome święto. Jak Wielkanoc. Nigdy nie wiadomo, kiedy się go spodziewać. – Przerwała, żeby złapać oddech. – Matka to co innego. Matka to Boże Narodzenie. Zawsze pewna, zawsze w tym samym miejscu.”
Krawiec zawiera bardzo rozbudowaną część obyczajową, co mi osobiście przypadło do gustu. Autorka zwróciła uwagę na kilka ważnych problemów społecznych takich jak na przykład aktywizacja osób starszych czy równe traktowanie osób z odmienną orientacją seksualną.

Krawiec to debiut literacki Magdaleny Szydeł, który otwiera cykl Złe miasta. Jestem bardzo ciekawa, kolejnych części i z pewnością będę śledzić, jak autorka rozwinie swój wyjątkowy talent. Zdecydowanie polecam!

Autor: Magdalena Szydeł
Tytuł: Krawiec
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Złe miasta (tom 1)
Gatunek: kryminał, thriller
Data premiery: 16.06.2021
Ilość stron: 376
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskie.
Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy