Witajcie,

Z dużym zainteresowaniem sięgnęłam ostatnio po debiut literacki Bartosza Kurka pod tytułem Brud. Do tej pory znałam autora jedynie jako dziennikarza i korespondenta. Czy może być lepsza osoba do pisania ciemnej, wręcz patologicznej sytuacji w mediach?
Sprzedaż toru na warszawskim Służewcu jawi się jako transakcja dziesięciolecia, wzbudza ogromne zainteresowanie inwestorów i mediów. Niekwestionowanym liderem jest najbogatszy Polak Waldemar Skoneczny, jednak jego rywale nie próżnują. W sieci pojawiają się materiały szkalujące biznesmena, a sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy ginie jego domniemana kochanka. Wiktor Zybert podejmuje się dziennikarskiego śledztwa i próbuje odkryć, kto chce zaszkodzić mężczyźnie.

Liczyłam, że Brud będzie kryminałem, jednak daleko mu do krwistych przedstawicieli tego gatunku, które tak lubię. Mimo tego,  dziennikarskie śledztwo podjęte przez bohatera mocno mnie zainteresowało. Razem z Wiktorem wkraczamy do świata ogromnych pieniędzy wpływów, polityki i zagranicznych agentów. Fabuła powieści została interesująco skonstruowana, choć brakuje tutaj dużego tempa czy zaskakujących zwrotów akcji. No może poza samym zakończeniem, które mnie mocno zszokowało. Brud to lekko i zgrabnie napisana książka, przez którą wręcz się płynie. Niewielki wątek romantyczny był ciekawym urozmaiceniem, choć samym bohaterom autor mógł poświęcić nieco więcej uwagi.

Bartosz Kurek w bardzo realistyczny sposób ukazał ciemną stronę dziennikarstwa, gdzie coraz bardziej popularny staje się czarny PR, a fake newsy są na porządku dziennym. Środki masowego przekazu często są wykorzystywane do osiągniecia biznesowych czy politycznych celów.
„Jesteśmy portalem internetowym, a w sieci płynie się jednym prądem z najgorszymi śmieciami. Nikt niczego nie weryfikuje, jest mnóstwo niesprawdzonych informacji, więc możemy wciskać ludziom kit. Nie chcę wszystkich wrzucać do jednego wora, ale mam wrażenie, że czasy szlachetnych, uczciwych i rzetelnych mijają bezpowrotnie. (...) Media w Internecie to taki sam biznes jak każdy inny (...).
Podsumowując, Brud to całkiem udany debiut literacki Bartosza Kurka. Autor w doskonały sposób wykorzystał swoje doświadczenie zawodowe i mimo, że przedstawione wydarzenia to jedynie fikcja literacka, nie brak im realności. Mocno kibicuję dziennikarzowi, a książkę oczywiście polecam.

Autor: Bartosz Kurek
Tytuł: Brud
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 352
Data premiery: 16.06.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udanego wieczoru, 
SylwiaBrak komentarzy