Witajcie,

Rzadko trafia mi się książka, której bez wątpliwości daję ocenę 9/10, czyli pozycja wybitna. Dzisiaj przeczytacie o właśnie takiej powieści, czyli Białej Jaskółce, której autorem jest Jacek Taran. Tym bardziej żałuję, że tak długo zwlekałam z rozpoczęciem lektury.
Biała Jaskółka
Julia Marzec, czternastolatka, mocno doświadczona przez los, trafia do tajemniczej, magicznej krainy. Spotyka tam morfa Anatola, który ma ją zaprowadzić na dwór Wielkiego Kiejstusa. Wszyscy bardzo mocno wyczekiwali pojawienia się Julii, ludzkiego dziecka, gdyż w jej rękach spoczywa trudne zadanie – uratowanie krainy przed lodowym tyranem Baal – Peor. Tak zaczyna się jej niebezpieczna wędrówka, a na swojej drodze spotka wiele wyjątkowych postaci. Czy jej misja skończy się sukcesem?

Niezwykle istotną rzeczą według mnie w książkach fantasy jest przedstawiony świat. Ważne, by był spójny, oryginalny i przemyślany. Na drugim miejscu są  postaci, ciekawie wykreowane, wyraziste. To wszystko znalazłam w opowiedzianej przez autora historii. Dałam się wciągnąć w ten fascynujący świat morf, krasnali, wampirów i wielu innych ciekawych stworzeń.  Z zafascynowaniem podróżowałam z Julią po magicznych krainach, wyjątkowych i niepowtarzalnych. Pełna napięcia śledziłam jej wędrówkę, podziwiałam jej odwagę, troskę o innych i wrażliwość.  Biała Jaskółka to właśnie opowieść o oddaniu i przyjaźni, ale też trudnej umiejętności przebaczania. Autor korzystał z dobrze znanych nam postaci z baśni i legend, takich jak na przykład Jaga. Urzekły mnie malownicze krajobrazy opisane przez autora, jego bogate słownictwo. Na uwagę zasługują także piękne ilustracje, których autorką jest Małgosia Zając.
Jacek Taran porusza w książce wiele niezwykle ważnych i trudnych tematów, takich jak problemy klimatyczne, tolerancja i szacunek do inności oraz trudności emigrantów. To wartościowe, skłaniające do przemyśleń treści nie tylko dla młodego czytelnika.

Biała Jaskółka to poruszająca książka, która wciąga od pierwszej strony. To historia, która nie tylko pobudza wyobraźnię, dostarcza rozrywki, ale i zmusza do refleksji. Mimo bardzo młodej głównej bohaterki, powieść spodoba się czytelnikowi w każdym wieku.

Autor: Jacek Taran
Tytuł: Biała Jaskółka
Wydawnictwo: Nad Fosą
Gatunek: fantastyka
Ilość stron: 610
Data premiery: 15.09.2020
Moja ocena: 9/10 wybitna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi.

Udanego wieczoru,
SylwiaBrak komentarzy