Witajcie,

Jestem dużym fanem skandynawskich kryminałów, więc bez wahania sięgnęłam po debiut literacki dwóch autorów – Petera Mohlina i Petera Nystroma Ostatnie życie. Panowie przyjaźnią się od podstawówki, jeden ma doświadczenie w dziennikarstwie, a drugi to reżyser i scenarzysta. Czy sprostali moim oczekiwaniom?
Ostatnie życie
Podczas porachunków gangsterskich wychodzi na jaw, że w szeregach jest zdrajca, który musi ponieść karę. Tak poznajemy agenta FBI Johna Adderleya. Po zakończonej akcji przenosi się do Szwecji, do rodzinnej miejscowości, by rozwiązać sprawę zaginięcia kobiety sprzed 10 lat, spadkobierczyni ogromnego potentata modowego. Głównym podejrzanym jest jego przyrodni brat, więc sprawa jest dla niego jeszcze bardziej skomplikowana. Czy powrót w rodzinne strony był dla agenta bezpieczny?

Akcja tego wciągającego thrillera rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w roku 2009, kiedy zaginęła Emelie oraz w 2019, kiedy gdzie grupa śledczych rozpracowuje stare, nierozwiązane sprawy, między innymi zaginięcie dziewczyny. Jak na dobry kryminał przystało, mamy świetnego śledczego. John Adderley jest błyskotliwy, zaradny i uparcie dąży do rozwiązania zagadki. Choć z nie wszystkimi jego decyzjami mogłam się zgodzić. Mimo ogromnego zagrożenia ze strony mafii, decyduje się na powrót do Szwecji, co było szalenie ryzykowne. Zgodnie z zamiarem autorów, główny bohater jest całkowicie różny od stereotypowego szwedzkiego policjanta – jest niezależny finansowo, dba o siebie, nie pije. Akcja rozwija się dość powoli, jednak bez problemu dałam się porwać opowiedzianej historii. Fabuła została świetnie zbudowana, a samo zakończenie nieprzewidywalne i mocno przerażające. Spodobał mi się klimat powieści, tajemniczy, nieco mroczny. Mimo, że książkę napisało dwóch autorów, nie odczułam braku spójności.

Ostatnie życie to według mnie bardzo udany debiut Petera Mohlina i Petera Nystroma. Dałam się porwać opowiedzianej historii, wielowątkowej, wciągającej i z ogromną niecierpliwością będę wyczekiwać kolejnej części. Zdecydowanie polecam!

Autor: Peter Mohlin, Peter Nystrom
Tytuł: Ostatnie życie
Cykl: Zbrodnia w Karlstad (tom1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: thriller, kryminał
Ilość stron: 528
Data premiery: 05.05.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.
Udanego wieczoru,
Sylwia



Brak komentarzy