Witajcie,

Thrillery psychologiczne są dla mnie o wiele bardziej niepokojące niż horrory z uwagi na realność wydarzeń. Tak też było z Tajemnicą Jolanty T., której autorami są Ewa Ostrowska i Witold Wysmułek. Nawet sama okładka zapowiada na prawdę mroczną historię
Tajemnica Jolanty T.
Pozornie szczęśliwa i kochająca rodzina, a za murami domowej rezydencji – przemoc fizyczna i psychiczna. Leon Taski krok po kroku realizuje swój ambitny plan – bycia bogatym i powszechnie szanowanym. Na żonę wybiera odpowiednią kandydatkę, która niczego się nie spodziewając, wpada w jego sidła. Jako pan i władca o wszystkim decyduje, a wszelki objaw nieposłuszeństwa jest surowo karany w piwnicy. Sprowadza też do domu kobietę, która ma spełniać jego seksualne zachcianki. Jednak doprowadzona do ostateczności mężatka, pewnej nocy zabija Leona, a winą zostaje obarczona kochanka. Niestety kilkuletnia córeczka jest świadkiem tego tragicznego wydarzenia. Czy po tak wielkiej traumie, matce i córce uda się jeszcze ułożyć życie?

Tajemnica Jolanty T. to bardzo trudna i przerażająca historia o życiu w toksycznej rodzinie. Pierwszym problemem jest Leon, który dopuszcza się fizycznej i psychicznej przemocy na żonie i córce. Jednak uwolnienie z rąk oprawcy nie spowodowało, że życie kobiet zmienia się w sielankę. Miłość matki do córki, to piękne i wyjątkowe uczucie, jednak czasem przytłacza i może unieszczęśliwić dziecko. 
Byłam zaskoczona, że ta niewielkich rozmiarów książka, skrywa tak obszerną historię, tak wiele cierpienia, tyle różnych emocji. Bardzo mocno współczułam obu kobietom, jednak nie mogłam zrozumieć, dlaczego Cecylia nie zdecydowała się na opuszczenie swojego oprawcy wcześniej. Zżyłam się bardzo mocno z kobietami, mocno im kibicowałam, by w końcu udało im się odnaleźć szczęście. Historia Jolanty pokazuje do czego zdolny jest ludzki mózg, by przetrwać. Dziewczynka wyparła bolesne wspomnienia z pamięci, dzięki temu Cecylii łatwiej było zorganizować ich życie „na nowo”. Dodam jeszcze, że kreacja postaci w książce to majstersztyk, a wszelkie psychologiczne aspekty zostały umiejętnie i bardzo realistycznie przedstawione. Wydarzenia opisane w książce dzieją się na przestrzeni kilkunastu lat. Mimo, że akcja nie pędzi jak szalona, dałam się mocno wciągnąć w przedstawioną historię.

Tajemnica Jolanty T. to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Ostrowskiej i Witolda Wysmułka, z pewnością nie będzie ostatnie. Przedstawiona historia niesamowicie mnie wciągnęła, wstrząsnęła i rozbiła moje serce na milion kawałków. To książka, która zostaje w głowie na dłużej. Zdecydowanie polecam.

Autor: Ewa Ostrowska, Witold Wysmułek
Tytuł: Tajemnica Jolanty T.
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: thriller
Data premiery: 01.01.2021
Ilość stron: 220
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy