Witajcie, 

Z twórczością Ewy Pirce spotykam się po raz trzeci. Dwie poprzednie książki opisywały historię niezwykłego romansu, przepełnione były emocjami i muzyką. Tym razem autorka odsłania przed czytelnikiem zupełnie inne oblicze i zaprasza nas do świata pełnego mroku, fanatycznych morderstw i psychopaty. Czy dacie się skusić?
Ksiądz Gabriel, przeświadczony o byciu wysłannikiem Boga, kara grzeszników za ich zbrodnie. Poddaje ich okrutnym torturom, by pomóc im oczyścić duszę i dostąpić spotkania z Bogiem. Tropem Mesjasza podąża policjant Rice, dla którego ma to być ostatnia sprawa przed zasłużoną emeryturą. Sprawa staje się jeszcze trudniejsza, gdy fanatyczny ksiądz uderza w rodzinę policjanta. Czy uda mu się uratować bliskich?

Już od pierwszej strony dałam się porwać opowiedzianej przez autorkę mrocznej i bardzo brutalnej historii. W Zbaw nas ode złego, jak w doskonale skrojonym kryminale, znajdziemy psychopatycznego mordercę oraz nieustępliwego policjanta, który za wszelką cenę próbuje go złapać.  Akcja prowadzona jest dwutorowo – mamy bieżące wydarzenia oraz liczne retrospekcje. Powroty do przeszłości pozwalają poznać młodzieńcze lata księdza, bardzo trudne i bolesne. To kolejna książka, która pokazuje, jak bardzo nasze dzieciństwo wpływa na dorosłe życie, jak ważne jest, by zapewnić dzieciom miłość, wsparcie i godne warunki. Mimo, że od początku wiemy, kto popełnia zbrodnie, powieść nie stała się z tego powodu mniej interesująca. Opisy zbrodni to prawdziwy majstersztyk, dosłownie przyprawiały o gęsią skórkę. Z dużym zainteresowaniem obserwowałam śledztwo czy też fragmenty opisujące przeszłość księdza.
Minusem książki jest jej objętość – liczy niecałe 200 stron. Bardzo żałuję, że autorka nie rozbudowała bardziej opowiedzianej historii. Z chęcią poczytałabym więcej o licznych ofiarach i morderstwach. Zbaw mnie ode złego zdecydowanie zbyt szybko się skończyła.

Najnowsza powieść Ewy Pirce Zbaw nas ode złego jest zdecydowanie warta polecenia fanom thrillerów i kryminałów z wątkiem religijnym. To zaskakująca zmiana w twórczości pisarki, słynącej z bardzo dobrych romansów. Ja taką odsłonę autorki polubiłam i jestem ciekawa, czy w podobnym klimacie coś jeszcze napisze.

Autor: Ewa Pirce
Tytuł: Zbaw nas ode złego
Wydawnictwo: Plectrum
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 192
Data premiery: 17.05.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Plectrum.

Udanego wieczoru, 
SylwiaBrak komentarzy