Witajcie,

Jakiś czas temu pisałam o niezwykle klimatycznym skandynawskim thrillerze Zimowy ogień Andersa de la Motte. Wiosenna ofiara to już czwarty, ostatni tom Kwartetu sezonowego autora. Czy zachwyci mnie, tak jak jego poprzednik?
W 1986 r w Noc Walpurgii w lesie w Szwecji zostaje zamordowana szesnastoletnia dziewczyna. Jej przyrodni brat zostaje skazany za to morderstwo. W tajemniczych okolicznościach znika także jej rodzina. W 2019 roku do miasteczka wprowadza się nowa lekarka Thea. Dokonuje ona dziwnego odkrycia w lesie. Zafascynowana znalezionym zdjęciem, próbuje odkryć prawdę, co do wydarzeń z przeszłości. Tym bardziej, że jej własny mąż oraz jego rodzina mogą mieć ze sprawą związek. Czy ukarany został prawdziwy sprawca? Czy kobiecie uda się poznać wydarzenia z przeszłości?

Anders de la Motte po raz kolejny zabrał nas do niezwykle intrygującego świata, w którym miejscowe legendy mieszają się z rzeczywistymi wydarzeniami. Uwielbiam takie klimatyczne historie, na pograniczu realności. Jako miejsce akcji autor wybrał odrestaurowany zamek w otoczeniu bagien i tajemniczego lasu z hermetycznie zamkniętą społecznością. Fabuła Wiosennej ofiary rozwija się bardzo powoli, jednak mimo iż akcja nie pędzi jak oszalała, absolutnie nie ma miejsca na nudę. Pisarz umiejętnie miesza wydarzenia z przeszłości z bieżącą akcją, stopniowo odkrywa prawdę o tragedii sprzed trzydziestu lat. 
Lekarka Thea została rewelacyjnie wykreowana. Ma za sobą trudną przeszłość, od której mocno stara się odciąć. Niestety od przeszłości nie tak łatwo uciec, o czym kobieta boleśnie się przekona. Także inne postaci są mocno intrygujące, wydaje się, że każdy skrywa jakiś sekret.

Wiosenna ofiara to ostatni tom Kwartetu sezonowego. Książki nie muszą być czytane w kolejności wydania, każda stanowi odrębną historię. Mimo, że dość długo nie mogłam się wgryźć w fabułę, uważam, że powieść jest zdecydowanie warta przeczytania. Cenię książki autora za ten specyficzny, mroczny i nieco duszny klimat, dlatego z niecierpliwością wyczekuję kolejnych.

Autor: Anders de la Motte
Tytuł: Wiosenna ofiara
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 504
Data premiery: 23.03.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udanego wieczoru,
SylwiaBrak komentarzy