Witajcie, 

Jak dobrze znasz swoich bliskich? Do czego byłabyś w stanie się posunąć, by chronić rodzinę? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kamila Bryksy w swoim literackim debiucie Sowniki.
Sowniki to niewielka, fikcyjna miejscowość umiejscowiona na Podlasiu. To rodzinne miasto Weroniki, tragicznie zmarłej żony Bernarda. Mężczyzna jest w totalnej rozsypce po śmierci ukochanej, traci pracę, nie wychodzi z domu. Postanawia jednak nawiązać relacje z rodziną Weroniki, więc udaje się do Sowników. Angażuje się w poszukiwania zaginionej Magdy i odkrywa, jak wiele tajemnic skrywała jego żona i jej bliscy. Czy uda im się ocalić zaginioną dziewczynę?

Rodzinne tajemnice, niewielkie miasteczko i trzy kobiety, które zaginęły w tajemniczych okolicznościach. Tak w skrócie można opisać fabułę całkiem wciągającej historii, którą skrywa debiutancka powieść Kamili Bryksy. Całość opisana dość prostym językiem, co sprawiło , że książkę przeczytałam bardzo  szybko. Nie było zaskakujących zwrotów akcji ani krwawych opisów, jednak stopniowo odkrywane tajemnice nie pozwoliły się od książki oderwać. Autorka bardzo ciekawie przedstawiła klimat niewielkiej miejscowości, gdzie wszyscy się dobrze znają. W odstępach kilku lat giną tam bez śladu 3 kobiety, jednak mieszkańcy nie są szczególnie zainteresowani ich odnalezieniem.

Kamila Bryksy zastosowała dość nietypową narrację, akcję poznajemy z punktu widzenia niemal każdego bohatera, więc momentami można było się pogubić. Sami bohaterowie także zasługują na uwagę, bowiem zostali doskonale wykreowani. Każdy z nich intryguje, wydaje się wszyscy ukrywają jakieś sekrety. Samo zakończenie było zdecydowanie bardzo dobre, jednak żałuję, że nie wszystkie rozpoczęte wątki znalazły swój finał. Przez to zachowania bohaterów nie zawsze wydawały się zrozumiałe.

Sowniki to według mnie bardzo udany debiut literacki Kamili Bryksy. Autorka opowiedziała tajemniczą historię, od której nie można się oderwać. Będę niecierpliwie wyczekiwać jej kolejnych książek i obserwować, jak rozwinie swój talent.

Autor: Kamila Bryksy
Tytuł: Sowniki
Wydawnictwo: Kobiece
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 256
Data premiery: 14.04.2021
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy