Witajcie, 

Bardzo cenię recenzje książek napisane przez Jarosława Czechowicza oraz jego blog Krytycznym okiem. Zawsze są niezwykle przenikliwe, błyskotliwe, czyta się je z zapartym tchem, niemal jak recenzowaną przez niego książkę. Dlatego też skusiłam się na thriller Gorsza, której autorem jest właśnie Pan Czechowicz.
Gorsza
Trzy kobiety zostają zamknięte w piwnicy. Każda z nich jest inna, mieszka w innej części miasta, teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Równolegle poznajemy Magdę i Grubego, oboje bardzo doświadczonych przez los. Kobieta pewnego dnia spotyka jedną ze swoich prześladowczyń w prowadzonym przez siebie autobusie. Trauma przeżyta w dzieciństwie wydaje się być wciąż żywa.

Gorsza to mroczny thriller psychologiczny, w której oprócz przerażającej zbrodni, mamy też doskonałą możliwość poznać wydarzenia, które do tej zbrodni doprowadziły. Nie ma w powieści tak naprawdę pozytywnych bohaterów. Każda z postaci ma za sobą traumę, z którą nie do końca umie sobie poradzić. To sprawia, że mimo wszystko wzbudziły we mnie współczucie. Autor pokusił się na analizę, z czego wynika przemoc u dzieci, co ich do tego popycha. Pokazuje, jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie. Bardzo często za taką sytuację odpowiada trudna sytuacja w domu, pijaństwo, przemoc ze strony rodziców, czy też niesamowita presja. Uderzająca jest także obojętność nauczycieli czy rówieśników.

Byłam nieco rozczarowana, że bardzo szybko autor ujawnił, kto stoi za porwaniem. Jednak zaskakujące zakończenie zrekompensowało mi ten jedyny minus. Cała fabuła była misternie skonstruowana i szalenie wciągająca. Wydarzenia pokazywane są na różnych płaszczyznach czasowych, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem wszystkie tajemnice. Autor jest nauczycielem, co dodaje większej wiarygodności opowiedzianej historii. Czytałam błyskawicznie, bo nie można było się oderwać! Na uwagę zasługuje także intrygująca okładka oraz tytuł.

Jarosław Czechowicz napisał bardzo poruszający thriller, który na długo zostaje w głowie. Wywołuje w czytelniku wiele emocji, niejednoznacznych i bardzo złożonych, skłania do refleksji.

Autor: Jarosław Czechowicz
Tytuł: Gorsza
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: kryminał, thriller
Ilość stron: 304
Data premiery: 14.04.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy