Witajcie,

Całkiem niedawno opowiadałam Wam o moim pierwszym spotkaniu z Klaudią Bianek w powieści Życie po tobie. Byłam szalenie ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, więc od razu sięgnęłam po drugi tom cyklu. Zapraszam więc do przeczytania opinii o książce Zawsze i na zawsze.
Filip i Eliza cierpią po rozstaniu. Eliza skupia się na dzieciach i pomocy dla ciężarnej siostry. Jednak ich drogi ponownie się przecinają, a w ich sercach pojawia się nadzieja, że jeszcze nie wszystko stracone. Gry wszystko wydaje się być na dobrej drodze, w życiu Filipa pojawia się kobieta z przeszłości. Czy osoby z bagażem doświadczeń, mogą sobie ponownie ułożyć życie? Czy w życiu kocha się tylko raz?

Czytając pierwszy tom cyklu, bardzo mocno zaprzyjaźniłam się z Elizą i Filipem, a także z całą rodziną. Postaci zostały dobrze wykreowane, bardzo ludzkie, ze swoimi obawami i słabościami. Filip wydaje mi się idealnym mężczyzną, troskliwy, przystojny, zaradny. Z ogromnym zainteresowaniem czytałam kontynuację ich losów. Autorka ponownie zaserwowała nam ogromną dawkę emocji, całe morze wzruszenia, radości, ale też złość - złość na ojca Elizy, niewyobrażalną wściekłość na Elżbietę. Trudne relacje w rodzinie to jeden z ważniejszych wątków w tym tomie. 
Spora część książki została poświęcona Jasiowi i walce o jego samodzielność. Podziwiałam upór i konsekwencje Elizy, by chłopczykowi żyło się lepiej, był czuł się akceptowany i kochany. Mogę sobie tylko wyobrazić, jaki ogrom pracy muszą włożyć rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Mam ogromny podziw i szacunek dla takich osób.

Zawsze i na zawsze to wciągająca historia o miłości, przyjaźni, przepełniona rodzinnym ciepłem. Jednak tym razem w tej kochającej się rodzinie pojawiły się rysy, co sprawiło, że opowieść zyskała na wiarygodności, stała się bardziej „życiowa”. Bardzo lekki język sprawił, że książkę czytało się szybko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam fanom obyczajowych powieści, emocji tutaj nie brakuje. Sama z niesłabnącym zainteresowaniem sięgnę po 3 tom cyklu – Taka, jaka jesteś. Zakończenie sugeruje, że dużo się jeszcze wydarzy w życiu Elizy i Filipa.

Autor: Klaudia Bianek
Tytuł: Zawsze i na zawsze
Cykl: Życie po tobie (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czwarta Strona
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 368
Data premiery: 02.09.2020
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Udanego wieczoru,
Sylwia3 komentarze:

  1. Kojarzę te książki i pamiętam że chciałam przeczytać, więc teraz tym bardziej chcę je zapoznać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale siostra jest wielką miłośniczką jej pióra.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestem zaskoczona tym, że podoba mi się ta historia, muszę sięgnąć po cała serię żeby się przekonać dlaczego :-)

    OdpowiedzUsuń