Witajcie,

Są takie historie, choć niepozorne, to łamią Ci serce. Pozostawiają w głowie tysiące myśli i uczuć, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zapraszam do przeczytania kilku słów o powieści Pod pokładem, której autorką jest Sophie Hardcastle.


Młoda kobieta porzuca chłopaka, propozycję intratnego stażu i wyrusza w rejs z dwójką przyjaciół. Morskie życie oczarowuje ją, nie chce już wracać do dotychczasowego życia. Po kilku latach pracy na morzu, trafia na statek z grupą mężczyzn. Rejs kończy się dla niej tragicznie, zostaje zgwałcone, poniżona, poobijana. Przeprowadza się do Londynu, jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć.

Pod pokładem to wyjątkowa książka, która urzekła mnie przede wszystkim językiem. Sophie Hardcastle jest malarką i tą miłość do sztuki widać w opowiedzianej historii. Autorka w cudowny, poetycki sposób pisała o morzu, barwach, uczuciach. Opisała też ból młodej kobiety, tak brutalnie potraktowanej przez współpasażerów. Mimo upływu czasu tragiczne wydarzenia nie pozwalają o sobie zapomnieć, tkwią głęboko zakorzenione, uniemożliwiają powrót do normalności. Sposób, w jaki te traumatyczne wydarzenia zostały opisane, mnie dosłownie wstrząsnął. Najbardziej porażająca była Oli próbująca sobie wmówić, że to był jej wybór.
Pod pokładem to bardzo szczególna książka, która hołduje kobiecości – kobiecej sztuce, sile. Widoczne jest to przede wszystkim we wspólnej podróży na Antarktydę.
„Nieważne, jak wyglądasz jesteś piękna”. – Brooke wybucha śmiechem. – No ja pierdolę! Kogo to obchodzi? Po co mam w ogóle o tym myśleć? Niech ktoś mi powie, że jestem petardą, że jestem fajna, inspirująca, dowcipna. Czemu się bierze pod uwagę piękno? I czemu ono ma o czymś decydować? Piękna dla kogo? Powiedz mi, że jestem bohaterką. Powiedz mi, że jestem pomysłowa. Powiedz mi, do chuja pana, że idę jak burza.”
Na uwagę zasługuje także sposób wydania książki – twarda oprawa, pięknie zdobiona, błyszcząca okładka zdecydowanie przyciąga wzrok.
Pod pokładem to była dla mnie niezwykle interesująca i emocjonująca podróż. To wciągająca historia, którą czyta się błyskawicznie. Książka jest zdecydowanie warta przeczytania, szczególnie dla osób lubiących niecodzienny, poetycki język.

Autor: Sophie Hardcastle
Tytuł: Pod pokładem
Wydawnictwo: Mova
Gatunek: literatura piękna
Ilość stron: 304
Data premiery: 10.03.2021
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Mova.
Udanego dnia,

Sylwia2 komentarze:

  1. Lubię poetycki język, chętnie kiedyś po nią sięgnę. Miłego wieczoru 😘🍀

    OdpowiedzUsuń