Witajcie,

Jak podnieść się po życiowej tragedii? Jak nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości? Bardzo lubię powieści obyczajowe, pełne emocji, z nutką romansu. Zapraszam więc do przeczytania kilku słów o najnowszej powieści Teresy Moniki Rudzkiej Mogło być gorzej.
Mirosława to kobieta z przeszłością, która nie może się pozbierać po śmierci syna. Fabian natomiast w wypadku stracił żonę, jednak ich małżeństwo nie należało do najlepszych. Poznają się w całkiem zaskakujących okolicznościach, a początki ich znajomości do najprostszych nie należały. Poznajemy także Justynę, córkę Fabiana oraz Marlona, syna Miriam.
Historia początkowo mocno mnie wciągnęła. Jednak im bliżej środka powieści, tym było mniej ciekawie. Fabian i Mira to mocno irytujące postaci przez swoje niezdecydowanie, ciągłe zmiany zdania. Fabian na wszystkich patrzył z góry, nie umiał pomóc córce. Justyna to natomiast mocno rozpieszczona dziewczyna z bogatego domu. To przerażające, w jakiej rodzinie się wychowała i jak to na nią wpłynęło. To uświadamia, jak ważne dla dziecka jest wsparcie i miłość rodziców. Do serca przypadł mi Marlon, który jako jedyny miał głowę na karku, ogarniał matkę, dom, studia i pracę. Wydaje się tak różny od jego rówieśników.

Muszę przyznać, że nieco drażniły mnie dialogi, które brzmiały na mocno wydumane i sztuczne, choć czasami cięte riposty wywoływały uśmiech na mojej twarzy. Mogło być gorzej to opowieść o trudnych relacjach w rodzinie, stracie, ale też o uczuciach. Autorka poruszyła trudny temat żałoby i tego, jak różne osoby sobie z nią radzą. Zwróciła też uwagę, że każdy ma prawo do uczucia, niezależnie od wieku. Ci starsi, też mogą układać sobie życie, planować wspólną przyszłość.

Tytuł powieści oddaje nieco moją opinię o książce. Mogło być gorzej, bo powieść jest całkiem ciekawa, jednak nie ma w sobie nic, co by sprawiło, że zapamiętam ją na dłużej. Warto jednak po książkę sięgnąć, by wyrobić sobie własne zdanie.

Autor: Teresa Monika Rudzka
Tytuł: Mogło być gorzej
Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos
Gatunek: powieść obyczajowa
Data premiery: 24.02.2021
Ilość stron: 296
Moja ocena: 6/10 dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce.

Udanego dnia,
SylwiaBrak komentarzy