Witajcie,

Gdy kilkanaście lat temu czytałam książkę 1984 Georga Orwella po raz pierwszy, wydawała mi się zupełnie nierealna, oderwana od rzeczywistości. Czytając ją teraz, mam wrażenie, że autor okazał się wizjonerem, szczególnie jeżeli chodzi o życie w naszym kraju.

Winston Smith jest przykładnym obywatelem, pracuje w Wydzial Archiwów Ministerstwa Prawdy. Pewnego dnia kupuje zakazany notatnik i zaczyna spisywać tam wydarzenia. Nie wierzy w partię, stara się zachować jasność sytuacji, dociec prawdy, czy rzeczywiście kiedyś żyło się ludziom gorzej. Nauczył się jednak funkcjonować w tamtym ustroju, kontrolować każdy gest, nawet grymas twarzy czy myśl. Julia stanowi dla bohatera namiastkę pewnej wolności, odskocznię od dotychczasowego, monotonnego życia. Śledzenie wątku romantycznego stanowiło dla mnie bardzo przyjemny dodatek.

Przerażająca wizja totalitarnego państwa, gdzie Wielki Brat obserwuje każdy ruch obywateli z wszechobecnych teleekranów. W sklepach brakuje produktów, nieustannie trwają działania wojenne. To świat pozbawiony miłości, namiętności, ludziom odbiera się wolną wolę, pamięć. Historia jest pisana na nowo w zależności od potrzeb, szerzy się propagandę. Dzieci od najmłodszych lat uczone są szpiegowania i nienawiści wobec obcych narodów. Najmniejsze wykroczenia są surowo karane, nawet myślozbrodnia grozi śmiercią. Ludzie żyją w wiecznym strachu, w obawie przed usunięciem ze społeczeństwa, wymazaniem nie tylko z teraźniejszości, ale i przeszłości.

Książkę przeczytałam dość szybko, wykreowany świat pochłonął mnie całkowicie. Na uwagę z pewnością zasługuje specyficzny język i wyrażenia, które autor stworzył. Orwell przedstawił wizję świata szarego, ponurego i pozbawionego nadziei. Mam wrażenie, że historia stała się niezwykle aktualna, biorąc pod uwagę obecne wydarzenia w kraju. To książka poruszająca, ale też przerażająca w swej realności. Bez wątpienia to pozycja, która zostaje w głowie na dłużej i skłania do refleksji. Jak niewiele brakuje, żebyśmy obudzili się w takiej rzeczywistości.

Autor: George Orwell
Tytuł: Rok 1984
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Gatunek: fantastyka
Ilość stron: 360
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.
Udanego wieczoru,
Sylwia2 komentarze:

  1. Zdecydowanie zapada w pamięć. Ku przestrodze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja lektura, czytałam ją lata świetlne temu. Miłego dnia 😘

    OdpowiedzUsuń