Witajcie,

Dolores Redondo oczarowała mnie totalnie swoją serią Dolina Baztan. Ofiara dla burzy, trzeci tom, okazał się wisienką na torcie. Zapraszam na recenzję.
Inspektor Salazar angażuje się w śledztwo dotyczące śmierci niemowlaka. Tajemnicza plamka na czole sugeruje, że ktoś dziecko udusił. Babcia maluszka wierzy, że zbrodni dokonał Inguma, baskijski demon, który wysysa oddechy podczas snu. W toku śledztwa okazuje się, że tajemniczych zgonów dzieci w okolicy było więcej. Jakby tego było mało, detektyw podejrzewa, że jej matka przeżyła ucieczkę, może też mieć związek z prowadzonym śledztwem.

Po raz kolejny Dolores Redondo zaserwowała nam thriller na pograniczu rzeczywistości i fantastyki. Bardzo umiejętne włączenie baskijskich legend nadaje powieści odurzający, tajemniczy klimat. Dużym atutem powieści są także fragmenty opisujące zwyczaje i kulturę mieszkańców doliny. 
Ofiara dla burzy to przede wszystkim fantastyczny kryminał. Autorka doskonale poprowadziła śledztwo w sprawie morderstw dzieci, z każdą stroną wzbudzając we mnie jeszcze większe zainteresowanie. 
Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie wątków kryminalnych z obyczajowymi. Możemy śledzić zawiłe relacje rodzinne Amai, jej małżeństwo. Tak jak i w poprzednich tomach, dużo jest w powieści przemyśleń i rozterek inspektor Salazar. Przyznam, że momentami mocno mnie irytowała, męczyło mnie to rozpamiętywanie na przykład jej dzieciństwa.

Podsumowując, Ofiara dla burzy to według mnie najlepsza część serii Doliny Baztan. Dostaliśmy świetnie poprowadzone śledztwo, błyskotliwych śledczych, tajemnice i dreszczyk emocji. Zdecydowanie polecam, a jeśli poczujecie niedosyt możecie obejrzeć ekranizację na Netflix.

Autor: Dolores Redondo
Tytuł: Ofiara dla burzy
Cykl: Dolina Baztan (tom 3)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: thriller
Ilość stron: 544
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Udanego wieczoru,
Sylwia


3 komentarze:

  1. Uwielbiam thrillery! Zaciekawiłaś mnie tą książką, dlatego zapisuję tytuł i sięgnę po nią w wolnej chwili. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo dobrego o niej słyszałam, ale jeszcze nie miałam okazji czytać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tej serii i pierwszy raz o niej słyszę. I wydaję być ciekawa lubię historię z dreszczykiem.

    OdpowiedzUsuń