Witajcie, 

Znacie przysłowie, że jaki pierwszy dzień roku, taki cały rok? Chciałabym, żeby to odnosiło się także do książek. Moja pierwszą przeczytaną pozycją jest Noli me tangere!, której autorem jest Andreas Hoff. Życzyłabym sobie, żeby każda kolejna książka była tak dobra, tak wciągająca i tajemnicza. 

Autor opowiedział dwie historie, które pozornie łączy jedynie wspólne miejsce. Jedne wydarzenia dzieją się w XVII w – poznajemy losy Krzysztofa Tuczyńskiego de Wedla. Na swojej drodze spotkał Marię Magdalenę, okoliczną mieszkankę. Mężczyzna dopuścił się gwałtu, a gdy okazało się że jego czyn będzie miał konsekwencje w postaci potomka, zlecił zabójstwo kobiety. Nie rozwiązało to problemu arystokraty, ale sprowadziło na niego i mieszkańców kolejne nieszczęścia. W czasach współczesnych natomiast dochodzi do morderstwa młodej kobiety, którą przez innych mieszkańców wsi uważana jest za zmorę. Szef działu kryminalnego, dla którego jest to pierwsza sprawa zabójstwa, próbuje rozwikłać zagadkę. Czy zmory z przeszłości nadal szukają zemsty? 

Muszę przyznać, że nie spodziewałam tak dobrej powieści. Mamy współczesny wątek kryminalny, intrygujące i tajemnicze wydarzenia w XVII w, do tego małomiasteczkowe zabobony i wątek religijny. To wszystko okraszone doskonałym poczuciem humoru. Wątek historyczny był bardzo ciekawy, uwielbiam takie tajemnicze historie z wplecionymi ludowymi wierzeniami. Te fragmenty książki czytało się nieco trudniej z uwagi na wystylizowany język. Mocno zaciekawiły mnie także informacje o Ewangelii Marii Magdaleny, skłoniły do szukania dodatkowych informacji w sieci. Sam zwrot „Noli Me Tangere!” oznacza „Nie dotykaj mnie” lub „nie zatrzymuj mnie” i według Ewangelii Jana zostały wypowiedziane przez Jezusa do Marii Magdaleny po zmartwychwstaniu. Jak dla mnie doskonały pomysł z wpleceniem motywu ewangelii do powieści. 

Noli me tangere to bardzo wciągająca historia, a w zasadzie dwie. Biorąc pod uwagę liczbę stron książki, żadna z nich nie została zbyt rozbudowana, przez co czuję niedosyt. Bohaterów poznajemy zbyt pobieżnie, by móc cokolwiek o nich powiedzieć. Tak naprawdę to jedyny minus, który znalazłam, więc warto poświęcić kilka godzin, by przeczytać tę powieść. Ja zdecydowanie polecam.

Autor: Andreas Hoff 
Tytuł: Noli me tangere! 
Wydawnictwo: Novae Res 
Gatunek: kryminał, thriller 
Ilość stron: 224 
Data premiery: 30.10.2020 
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res. 
Udanego wieczoru,
Sylwia 1 komentarz: