Witajcie,  

Wyobrażacie sobie spędzić wiele miesięcy zamknięci w drewnianej skrzyni? Przez psychopatę uzależnionego od seksu, brutalnego i bezwzględnego? To właśnie spotkało jedną z bohaterek najnowszej powieści Lisy Gardner Powiem tylko raz.

Florze udało się wydostać z rąk oprawcy, jednak takich jak ona mogło być więcej. Razem z domorosłym specjalistą od prawdziwych zbrodni oraz agentką FBI, próbują wrócić do wydarzeń sprzed sześciu lat, gdy okazuje się że niedawno zamordowany mężczyzna był znajomym psychopaty. Wszystko wskazuje, że mężczyznę zamordowała jego żona, która kilka lat wcześniej nieumyślnie zastrzeliła też ojca. Sprawę zabójstwa prowadzi detektyw D.D. Warren, która zaczyna mieć wątpliwości, czy przed laty nie popełniła błędu. Wspólne śledztwo prowadzi do kolejnych tajemnic, a atmosfera się jeszcze bardziej zagęszcza.
Powiem tylko raz to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lisy Gardner, z pewnością nie będzie ostatnie. Książka zawiera kilka bardzo ciekawych kryminalnych zagadek, które śledziłam z ogromnym zainteresowaniem: śmierć ojca Evy, zabójstwo jej męża, porwanie Flory, kwestia podpalaczy, mamy też wątek darknetu. Fabuła została świetnie zbudowana, autorka zaserwowała nam kilka zaskakujących zwrotów akcji – udało jej się mnie zmylić. Tempo akcji, stopniowo budowane napięcie, nie pozwalało czytelnikowi odetchnąć.

Głównymi bohaterkami powieści są trzy kobiety, totalnie do siebie niepodobne: detektyw D.D. Warren, Flora - ocaleniec oraz Evie morderczyni. Ich historie, na pozór bez żadnego związku, są mocno traumatyczne i z pewnością intrygujące. Narracja została tak poprowadzona, że poznajemy wydarzenia z punktu widzenia każdej z kobiet. Uwielbiam takie rozwiązania, to pozwala mi lepiej poznać bohaterów, wczuć się w ich sytuację. Bardzo mi się podobała warstwa psychologiczna powieści, obserwowanie rozterek bohaterów, ich psychiki. N szczególną uwagę zasługują przemyślenia Flory, to jak bardzo zmieniła ją trauma z przeszłości, jak trudno jej się odnaleźć w rzeczywistości. Oprócz wątków kryminalnych, autorka zwraca też uwagę na trudne relacje w rodzinie, na kłamstwa i mocno skrywane sekrety. 

Powiem tylko raz to 10 tom cyklu książek o detektyw D.D.Warren. Nieznajomość poprzednich części nie przeszkadza, by w pełni cieszyć się historią. Według mnie, po książkę z pewnością warto sięgnąć, szczególnie polecam osobom lubiącym thrillery z dobrze poprowadzonym śledztwem.

Autor: Lisa Gardner
Tytuł: Powiem to tylko raz
Cykl: Detektyw D.D. Warren (tom 10)
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: thriller, kryminał
Ilość stron: 448
Data premiery: 14.10.2020
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros
Udanego wieczoru,
Sylwia

6 komentarzy:

 1. Książkę właśnie wczoraj skończyłam czytać, recenzję już napisałam i niedługo wrzucać będę na bloga, może jutro. Wrażenia czytelnicze w większości pokrywają się z Twoimi. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi jak warta przeczytania książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam ją w swoich planach, ale o niej zapomniałam. Teraz na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar poznać ten cykl, ale jakoś wiecznie nie mam czasu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na czytanie, dlatego ograniczam książki dodawane do wiecznie wydłużającej się listy :D Ale na przyszłość będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam dwie książki tej autorki. Jedna była dobra, a druga beznadziejna. Tej akurat nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń