Witajcie, 
Święta to wyjątkowy czas, pełen magii i rodzinnego ciepła. Tej świątecznej magii znajdziemy ogrom także w książce Joanny Szarańskiej Kraina Zeszłorocznych Choinek.

Antoś to dziesięcioletni chłopiec, który głęboko wierzy w magię świąt. Do tej pory święta spędzał bardzo rodzinnie, jednak w tym roku wszystko się zmieniło. Rodzice się rozeszli, a ukochany dziadek odszedł. Chłopiec zaczyna łobuzować w szkole i wpada w ogromne tarapaty. Pan Józef to emerytowany nauczyciel, który otwiera sklep ze zbieranymi przez lata wyjątkowymi bombkami. Nina natomiast opiekuje się Panią Heleną, ale marzy o tym, by na święta wrócić do domu. Jak połączą się losy tych wszystkich osób i czym jest Kraina Zeszłorocznych Choinek, w którą tak mocno wierzy Antoś?

Autorka stworzyła bardzo ciepłą powieść, przepełnioną świąteczną atmosferą i magią. Nie brak tutaj momentów wzruszenia, ale też dobrego humoru. Sklepik z bombkami Pana Józefa to miejsce gdzie splotły się losy bohaterów. To miejsce, gdzie odżywają dawne uczucia, rozwiązują się spory. Bombki nie mają specjalnej ceny, bo według właściciele nie każdego stać na zapłacenie konkretnej kwoty. Z radością śledziłam perypetię sióstr Danuty i Beaty, przez ich zwariowane dialogi śmiałam się na głos. Pan Józef i Józefina, to kolejne rodzeństwo, których losy poznajemy. Najbardziej jednak wzruszyła mnie historia Pani Heleny, którą Nina przywozi na święta do matki. Dobrze wykreowani, wyraziści bhaterowie to z pewnością mocny atut książki. Bardzo szybko stali się bliscy mojemu sercu. 

Kraina Zeszłorocznych Choinek to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joanny Szarańskiej. Spodobał mi się lekki styl autorki, który sprawił, że przez powieść niemal się płynie. Urzekła mnie także świąteczna atmosfera, która nie ma w sobie nic z kiczu. To powieść dowcipna, ale też bardzo mądra i zmuszająca do zastanowienia, co w życiu jest naprawdę ważne.

Autor: Joanna Szarańska
Tytuł: Kraina Zeszłorocznych Choinek
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 432
Data premiery: 28.10.2020
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.
Udanego weekendu,

Sylwia

3 komentarze:

  1. Lubię lekki styl w książkach bo przyjemne się czyta właśnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam książek tej autorki, ale coś czuję, że ta książka przypadnie mi do gustu i na długo pozostanie w mojej pamięci

    OdpowiedzUsuń
  3. Wczoraj widziałam, gdzieś ją na insta. Nie znam, pióra autorki, więc może sięgnę po nią. Z czystej ciekawości, by przekonać się jak pisze.

    OdpowiedzUsuń