Witajcie, 

Pozostając w świątecznym klimacie, chciałabym Wam opowiedzieć o Wzgórzu Świątecznych Życzeń Sylwii Trojanowskiej. Święta to wyjątkowy czas, w którym łatwiej nam uwierzyć w otaczającą nas magię.

Książka opowiada o kilku rodzinach zamieszkujących turystyczne miasteczko Świeradów – Zdrój. Nie wszyscy cieszą się z okazji zbliżających się świąt, a troski i samotność wręcz odbierają chęci do świętowania. Czy ten magiczny czas pomoże pogodzić zwaśnionych i napełni serca miłością tym samotnym?

Wzgórze Świątecznych Życzeń to moje pierwsze spotkanie z twórczością Sylwii Trojanowskiej. Autorka urzekła mnie swoim piórem i lekkością, z jaką opowiedziała historię bohaterów. Emocji w książce znajdziemy ogrom, zarówno tych dobrych, jak i tych chwytających za serce i wyciskających łzy z oczu. To opowieść o miłości, rodzinie, marzeniach, ale też przebaczaniu. Poznajemy historię kilku mieszkańców Świeradowa- Zdrój, którzy niejedno w swoim życiu przeszli. Interesujących postaci mamy wiele, a wydarzenia obserwujemy z ich punktu widzenia. Na początku ciężko było mi zorientować się, kto jest kim, ale z każdą kolejną stroną uczucie zagubienia mijało. Najbardziej do serca przypadła mi Pani Konstancja, urocza staruszka, która przygarnęła pod swój dach Patrycję z córkami. To kobieta o ogromnym sercu, ale też mądrości życiowej. Jej wypowiedzi czy przemyślenia nie raz powodowały ogromny uśmiech na mojej twarzy. 
"Pamiętaj, że nawet najtrudniejsza, najbardziej bolesna przeszłość to... już tylko przeszłość. Ona jest za tobą i nie musisz jej rozpamiętywać w nieskończoność. Możesz spróbować lepiej żyć. Możesz się odważyć i otworzyć serce...dla kogoś. (...) Strach to kiepski sufler. On zazwyczaj podpowiada ci cudze kwestie."
Podziwiałam także Lilkę za jej upór w dążeniu do osiągnięcia celu, jej bezkompromisowość i ogromne serce. Mimo młodego wieku, wie czego chce, ciężko pracuje, by to osiągnąć.
Książka Sylwii Trojanowskiej to bardzo udana powieść obyczajowa, która dzięki czarującemu klimatowi przybliża nam nastrój nadchodzących świąt. To ciepła,  zimowa historia, absolutnie nie przesłodzona. Poznani bohaterowie, którzy niejednokrotnie wzruszali i bawili, zostaną w mojej głowie na dłużej.

Autor: Sylwia Trojanowska
Tytuł: Wzgórze Świątecznych Życzeń
Wydawnictwo: Czwarta strona
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 400
Data premiery: 28.10.2020
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.
Udanego wieczoru,
Sylwia

5 komentarzy:

 1. Swiateczne historie to wspaniala lektura na jesien, bo wchodzimy w swieteczny nastroj, bardzo to lubie:) Nie znam jeszcze tworczosci Sylwii Trojanowskiej. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. jeśli chodzi o tematy świąteczne to nie przepadam, ale ostatnio sporo osób pyta mnie o takie książki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam powieści, a teraz w szczególności idealnie by było przeczytać coś o tej tematyce choćby po to, by nieco wciągnąć się w klimat świąt 🥰❤️

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki w tematyce świątecznej zostawiam sobie na grudzień, wtedy będę dopiero wchodzić w klimaty choinek i świąt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja w tym roku zdecydowałam się na inne powieści świąteczne.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń