Witajcie,

Lubię sięgać po literaturę obyczajową, szczególnie taką z przesłaniem, dlatego skusiłam się na najnowszą powieść Jessie Burton. To znana autorka wielu bestsellerów, jednak dla mnie Wyznanie to pierwsze spotkanie z jej twórczością.


Głównymi bohaterkami są Constance, Elise oraz Rose. Te zupełnie różne kobiety łączy jedna, wielka tajemnica. Rose podszywa się pod wymyśloną osobę, by zbliżyć się do Connie i poznać historię swojej matki. Równolegle do bieżących wydarzeń, możemy śledzić losy związku Constance i Elisy, które miały miejsce trzydzieści lat wcześniej. Connie to znana pisarka, a Elisa to jej młodziutka przyjaciółka. Na podstawie powieści pisarki ma powstać film, więc kobiety wybierają się w podróż do Los Angeles, która zmieni wszystko.
Z zafascynowaniem śledziłam losy wszystkich kobiet, czytałam o ich rozterkach, przemyśleniach. W powieści brakuje akcji, jednak mimo tego, czyta się bardzo dobrze, wprost nie można się oderwać. Jessie Burton stworzyła naprawdę fascynujące postaci, chociaż mi najbardziej do gustu przypadła Connie. Kobieta wyzwolona, znająca swoją wartość, wie, czego chce. Rose wychowywała się bez matki, niewiele o niej wie, dlatego podejmuje tak desperacką próbę uzyskania jakichkolwiek informacji. Spodobała mi się jej determinacji w dążeniu do celu.

Autorka poruszyła w powieści wiele istotnych tematów, takich jak miłość, odkrywanie samego siebie, swojej tożsamości seksualnej, rodzina, macierzyństwo, a także sława i zazdrość. Po skończeniu czytania wiele scen, przemyśleń mam cały czas w głowie. 
„Przybyłam do Connie, szukając swojej matki, a ona dała mi mnie samą. Zrozumiałam przy tym coś bardzo ważnego: nie mogłam się dłużej łudzić, że wszyscy będą mnie kochać i szanować. (...) Musiałam przestać patrzeć na siebie pod kątem braków. Musiałam przestać koncentrować się na życiu innych kosztem własnego. Musiałam uchwycić się pewności siebie Laury Brown oraz jej determinacji i uczynić te cechy własnymi.”
Wyznanie to interesująca historia o kobietach dla kobiet, o poszukiwaniu samego siebie. Trochę melancholijna i niespieszna, ale z pewnością nie pozwalająca się odłożyć na półkę. To co mnie urzekło, to także piękny i bogaty język, którym jest napisana.

Autor: Jessie Burton
Tytuł: Wyznanie
Wydawnictwo: Literackie
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 520
Data premiery: 28.10.2020
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Udanego wieczoru,
Sylwia

2 komentarze:

  1. Ciekawa i inspirujaca historia. Moze to pomysl na mily prezent pod choinke? Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Choć ta książka nie należy do mojego ulubionego gatunku książkowego, przekonałaś mnie swoją recenzją do sięgnięcia po nią.

    OdpowiedzUsuń