Witajcie, 


Jestem ogromną fanką literatury, seriali i filmów postapokaliptycznych. Pamiętam, jak z wypiekami na twarzy oglądałam pierwsze odcinki The Walking Dead. Zapraszam Was dzisiaj na recenzję Pokolenia Z, którego autorem jest Oskar Fuchs.

Na świecie w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się tajemniczy wirus, który sprawia, że ludzie stają się agresywni, rzucają się na siebie i mordują. Ich skóra staje się szara i zimna, wyglądają jak krwiożercze zombie, ale to przecież niemożliwe, bo takie potwory istnieją tylko w filmach. Garstka ludzi, która ocalała próbuje za wszelką cenę przetrwać i nauczyć się żyć w nowym świecie.

Akcja rozgrywa się błyskawicznie, autor nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Razem z grupką ocalałych śledzimy, jak radzą sobie w nowej rzeczywistości. Część ocalałych to doskonale wyszkoleni wojskowi, co im zdecydowanie ułatwia przetrwanie. Niektórzy pomagają innym, są też tacy, którzy za wszelką cenę walczą o ograniczone zasoby. Czy w takich okolicznościach jest jeszcze miejsce na człowieczeństwo i ludzkie odruchy? Bardzo ciekawy wątek dotyczył reakcji instytucji rządowych i ich przerażająco radykalnego sposobu na rozwiązanie problemu nieumarłych. Pojawia się więc pytanie, czy można poświęcić życie bliskich, którzy być może gdzieś przetrwali, w imię wyższego dobra?

Poznajemy tutaj ciekawe postaci, niebanalne, bardzo realne. Urzekły mnie także dialogi, pełne błyskotliwego poczucia humoru. Jak się okazuje w nowych, ekstremalnych realiach jest też miejsce na miłość, a sceny seksu były dość częste.
Pokolenie Z to bardzo udany debiut, który z pewnością przypadnie do gustu fanom postapokaliptycznej literatury. Według mnie powieść bardzo przypomina serial The Walking Dead. Mimo to, książka mnie urzekła, a wykreowany przez autora świat nieumarłych wciągnął bez pamięci. 

Autor: Oskar Fuchs
Tytuł: Pokolenie Z
Wydawnictwo: HMH
Gatunek: fantasy, postapo
Ilość stron: 370
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Udanego popołudnia,
Sylwia

3 komentarze:

  1. Nie spotkałam się jeszcze z książkami tej autorki, jednak ta propozycja wydaje się być unteresujaca dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie wbijam się w takie klimaty czytelnicze, dlatego już zwracam uwagę na ten tytuł. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam o książce, a w sumie są to zdecydowanie moje klimaty. Byc może się skusze :)

    OdpowiedzUsuń