Witajcie 

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Przybyłek za sprawą powieści Gdybym Cię nie spotkała okazało się zaskakującym literackim doznaniem. Dwie zupełnie różne kobiety z dwóch różnych epok, ale łączy jedno – chęć niesienia pomocy innym. 

Sara to młoda mieszkanka małej miejscowości pod Warszawą, która swoje już w życiu przeszła. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, to im poświęca całą swoją uwagę. Gdy dowiaduje się o poważnej chorobie jednej z podopiecznych, bez wahania angażuje się w pomoc. Przy okazji zbierania fantów na zbiórkę poznaje Daniela, który całkowicie odmieni jej życie.
Chana natomiast to młoda Żydówka, która zorganizowała sierociniec dla najmłodszych ofiar wojny. Poświęca swoje bezpieczeństwo, by nieść pomoc dzieciom poszkodowanym przez niemieckich żołnierzy. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, nie daje się namówić narzeczonemu na ucieczkę z miasta. Do ostatniej chwili dzielnie stoi u boku swoich podopiecznych. 

Dla obu kobiet ważną wartością w życiu jest niesienie pomocy innym. To właśnie mnie w obu bohaterkach urzekło. Muszę jednak przyznać, że historia Chany dużo mocniej mnie wzruszyła. Z bohaterskim wręcz oddaniem zajmowała się dziećmi, mimo, że groziło jej ogromne niebezpieczeństwo. Końcowe sceny sprawiły, że łzy płynęły mi po policzkach. Losy Sary nie wzbudziła we mnie aż takich emocji. Ona i Daniel dostali od życia w kość, jednak udało im się pozbierać. Otrzymali od losu drugą szansę i pięknie ją wykorzystali. Budzące się uczucie między bohaterami i zbudowany związek wydawał mi się zbyt idealny i przesłodzony.  Może to jednak był celowy zabieg autorki – fragmenty opisujące sielankowy związek Sary i Daniela przeplatane były z historią Chany i Abrama, tragiczną i łamiącą serce.

Najnowsza powieść Agaty Przybyłek niewątpliwie wprowadza czytelnika w świąteczny nastrój, jest przepełniona ciepłem i romantyzmem. Autorka w cudowny sposób mnie oczarowała. Książkę czytałam niemal jednym tchem. 
Gdybym cię nie spotkała to 8 tom cyklu Bądź przy mnie zawsze. Brak znajomości poprzednich części absolutnie nie zaburza odbioru, każdy tom tworzy odrębną całość.

Autor: Agata Przybyłek
Tytuł: Gdybym Cię nie spotkała
Cykl: Bądź przy mnie zawsze (tom 8)
Wydawnictwo: Czwarta strona
Gatunek: literatura obyczajowa
Ilość stron: 392
Data premiery: 28.10.2020
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.
Udanego wieczoru,
Sylwia 
1 komentarz:

  1. Wygląda na idealną pozycję na chłodny, zimowy wieczór pod kołderką z herbatką w dłoni :)
    Lubię takie klimaty, książki nie znam ale chętnie poznam ją bliżej :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń