Witajcie, 

Do czego zdolna jest matka, by obronić swoje dziecko? W świecie rządzonym przez kartele narkotyowe próżno szukać schronienia. Zapraszam na recenzję Amerykańskiego brudu, którego autorką jest Jeanine Cummins. Bardzo ważna, niezwykle trudna książka, która zwraca uwagę na tragiczną sytuację migrantów z Ameryki Środkowej.

Lydia, właścicielka księgarni, prowadziła stabilne i ustatkowane życie u boku kochającego męża dziennikarza i synka. Pewnego dnia poznaje Javiera, jednak nie ma pojęcia że to przywódca gangu, siejącego postrach w Acapulto. Do czasu... Podczas rodzinnej imprezy do domu kobiety wpadają uzbrojeni mężczyźni, gnie 16 osób. Jedynie Lydii i synowi udało się ujść z życiem. Od tego momentu rozpoczyna się przerażająca ucieczka.
Lydia w jednym momencie traci wszystko, kochającą rodzinę, pracę, którą uwielbia, poczucie bezpieczeństwa. Musi uciekać, by chronić swoje dziecko i siebie. Nie może sobie pozwolić na chwilę zwątpienia, rozpamiętywanie czy żałobę, bo zło czai się tuż za rogiem. Desperacko chwyta się każdej możliwości, by dotrzeć do Stanów i ochronić syna. Jako matka, podziwiałam bohaterkę jeszcze bardziej, szczerze jej współczułam i mocno kibicowałam. 

Amerykański brud to przerażająca i zapierająca dech w piersi historia o okrucieństwie i bezwzględności współczesnego świata, ale też o miłości która jest motorem do heroicznej wręcz odwagi, bezinteresowności i empatii. Poznajemy środowisko migrantów, piekło, które przeżywają i walkę o lepsze jutro. Bezprawie, handel ludźmi, gwałty, morderstwa pod okiem skorumpowanej policji to codzienność dla mieszkańców Ameryki Środkowej. Beznadzieja i bezsilność, którą odczuwają jest wręcz paraliżująca. 

Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie i cały czas tkwi w mojej głowie. Zostałam porwana przez szalenie zajmującą historię, a napięcie nie ustępowało niemal do ostatniej strony. Autorka pisała książkę 4 lata, prowadziła wnikliwe badania, odbywała liczne podróże w rejony po obu stronach granicy. Wynikiem jej ciężkiej pracy jest przejmująca opowieść, która mimo, że opowiada o fikcyjnych bohaterach, w bardzo realny sposób oddaje niezwykle trudną sytuację meksykańskich migrantów. Podsumowując, Amerykański brud to bardzo dobre połączenie thrillera i dramatem, przerażające i bardzo wzruszające. Bardzo polecam!

Autor: Jeanine Cummins
Tytuł: Amerykański brud
Wydawnictwo: NieZwykłe
Gatunek: thriller, sensacja
Ilość stron: 476
Moja ocena: 9/10 wybitna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe.
Miłego dnia, Sylwia

3 komentarze:

  1. Takie połączenie może mi się spodobać. Wiele razy mijałam ten tytuł, ale niesłusznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dramat i triller to zdecydowanie mocne połączenie, a więc nie pozostaje nic innego jak zabrać się za te książkę

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdyby nie gatunek dramatu to dzięki Twojej recenzji bym sięgnęła po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń