Witajcie,

Dzisiaj chciałabym Wam pokazać książkę, jakich niewiele znajdziecie na moim profilu, ale tematyka niezwykle istotna w obecnych czasach. Wirus. Jak przewidziano pandemię został wydany po raz pierwszy w 2017 roku, w Polsce premiera miała 16.09.2020 r. Książka nie opisuje bieżącej sytuacji, jest jednak zbiorem przemyśleń i przestróg opracowanych na podstawie wieloletniej pracy epidemiologów.

Warto wspomnieć kilka słów o samych autorach:
Dr Michael Osterholm jest wybitnym profesorem, założycielem i dyrektorem Centrum Badań Chorób Zakaźnych i Polityki na Uniwersytecie Minnesoty. Jest znanym i cenionym na całym świecie epidemiologiem.
Mark Olshaker jest laureatem Nagrody Emmy w kategorii filmy dokumentalne, a także autorem powieści i książek z gatunku literatura faktu.

Autorzy przeprowadzają nas przez liczne epidemie, które miały miejsce w minionych latach. Poznajemy jak doszło do rozpoznania wirusa HIV, w jaki sposób szerzył się i jakie zagrożenie stanowi dla ludzkości. Czytamy o przypadkach ospy, SARS, MERS, malarii, Eboli czy wirusie Zika. Autorzy podają szczegółowe informacje na temat dróg zakażenia, sposobów przenoszenia czy metod leczenia. To naprawdę zdumiewające, dlaczego powinniśmy uważać na kontakty ze zwierzętami, nawet na ugryzienia zwykłych komarów. 

Ze szczególnym zainteresowaniem czytałam rozdział poświęcony lekoodporności. Jest także ogromna część o bio terrorze, który stanowi niewidzialną, ale niezwykle niebezpieczną broń przeciwko ludzkości. Autorzy poświęcili też sporą część książki na grypę, którą nazywają królową chorób zakaźnych. Jej droga transmisji jest niezwykle prosta, przez co w szybkim tempie może objąć ogromną część populacji. Niestety ludzie już się przyzwyczaili do jej istnienia, przez co bagatelizują tę niezwykle niebezpieczną chorobę. 

Na podstawie analizy epidemii, które miały miejsce na świecie w minionych stuleciach, opierając się na najnowszych badaniach z zakresu medycyny, autorzy opisali plany i programy, które pozwolą się uchronić przed chorobami zakaźnymi. Co niezwykle ważne, autorzy przedstawili informacje w naprawdę przystępny sposób, idealnie wyważyli medyczną terminologię czy dane statystyczne, które mogłyby stanowić problem dla zwykłego czytelnika, nie związanego z środowiskiem medycznym. Warto zapoznać się z książką, szczególnie teraz, gdy ze wszystkich stron jesteśmy zalewani morzem informacji, a nam samym trudno opowiedzieć się po którejś ze stron. Mi nie daje spokoju myśl, że skoro te wszystkie wnioski, analizy są już powszechnie znane, dlaczego świat okazał się tak totalnie nieprzygotowany na obecną sytuację. Wygląda na to, że przespaliśmy wiele lat, które powinny być wykorzystane na solidne przygotowanie, opracowanie wspólnej strategii walki z tym niewidocznym, ale niebezpiecznym przeciwnikiem.

 

Autor: Michael T. Osterholm, Mark Olshaker
Tytuł: Wirus. Jak przewidziano pandemię
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Gatunek: Literatura faktu
Ilość stron: 416
Data premiery: 16.09.2020
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji.
Miłego dnia, Sylwia

 

 

3 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie, ale chyba mam już wystarczająco dosyć pandemii, by jeszcze o niej czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz książki w tym typie zaczynają się pojawiać na półkach księgarni. Widzę, że ta jest bardzo ciekawa i na dodatek dobrze napisana. Chętnie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam ostatnio książkę "Covid-19" Debory MacKenzie, bardzo rzetelnie przygotowany materiał, z którego jasno wynika, że taka pandemia od wielu lat już była przewidywana i jak mało zrobiliśmy, aby się do niej przygotować.

    OdpowiedzUsuń