Witajcie, 

Muzyka jest w moim życiu bardzo ważna. Nie mam ulubionego gatunku, jestem otwarta na każdy rodzaj, byleby przemówiła do mojego serducha. Inspiracją do napisania książki był Hauser, którego sama także uwielbiam. Może dlatego Nie pozwól światłu zgasnąć Ewy Pirce mnie porwała?

Wilhelmina to niezwykle zdolna skrzypaczka, uczennica prestiżowej londyńskiej szkoły muzycznej. Tragiczne wydarzenia z młodości nie pozwalają jej kontynuować kariery tanecznej, ale muzyka pozwoliła jej wrócić do równowagi. Neven natomiast to światowej klasy wiolonczelista. Wychowywany przez surowego dziadka, według koszmarnie twardych zasad, nie umie się odnaleźć w społeczeństwie. Podczas wspólnego koncertu dochodzi do zamachu, w którym oboje zostają ranni.

Muszę przyznać, że Willow i Nevan od razu przypadli mi do gustu. Różni od siebie jak dzień i noc, ale łączy ich miłość do muzyki. Neven na pozór twardy i niedostępny, to tak naprawdę samotny człowiek, potrzebujący uczucia i bliskich. Willow, mimo że dotknęła ją tragedia, dzięki muzyce wiolonczelisty odzyskała radość i chęć do życia. Z ogromnym zaciekawieniem, ale też wzruszeniem, obserwowałam jak dziewczyna próbuje uleczyć skrzywioną duszę muzyka. W książce nie ma pędzącej akcji, autorka skupiła się na bowiem na opisaniu relacji między bohaterami, na emocjach, które wywołuje w nich muzyka. Czytając niejednokrotnie miałam przed oczami występy Hausera, niemal słyszałam cudowne dźwięki wiolonczeli. To pokazuje, jak dobrze napisana jest ta powieść.

Dzięki licznym retrospekcjom poznajemy trudne dzieciństwo Nevena. Mogę się tylko domyślać, ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, by osiągnąć mistrzowski poziom gry na instrumencie. Jednak rygor, kary i nieustanne ubliżanie sprawiły, że młodzieńcze lata muzyka były prawdziwą traumą. Ewa Pirce nie zdradziła nam jednak wszystkiego, a pojawienie się Pavao dodatkowo rozbudziło moją ciekawość. 
Autorka używa prostego języka, przez co czyta się bardzo szybko i płynnie. Dialogi okraszone zostały dość dużym poczuciem humoru, co jest dla mnie ogromnym plusem.

Historia Willow i Nevena bardzo mnie wciągnęła, ani razu nie odczułam znużenia. Jestem bardzo ciekawa, jak ich relacja rozwinie się w kolejnym tomie, jak autorka poprowadzi dalej wątek zamachu.

Autor: Ewa Pirce
Tytuł: Nie pozwól światłu zgasnąć
Cykl: Z muzyką do gwiazd, Tom 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Ilość stron: 315
Data premiery: 30.09.2020
Moja ocena: 8/10 rewelacyjna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu WasPos.
Miłego dnia, Sylwia

7 komentarzy:

 1. Jestem przekonana, że książka z pewnością znajdzie się w rękach mojej córki, klimatycznie pod nią stworzona fabuła, a jako przyszły muzyk doceni pięknie brzmiący wątek pasji artystycznej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa, czy drugi tom również będzie dobry. Mam nadzieję, bo klątwa drugiego tomu jest dość częsta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach w najbliższym czasie o poznać te dwie ksiażki

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach :) Książki tej autorki bardzo lubię i ta wydaje się być piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Planuję tę książkę przeczytać. Myślę, że poczekam na drugi tom, by pochłonąć je razem.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i byka spoko nie wiedziałam że będzie kolejna

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze nic z tego wydawnictwa, ale jak widzę muszę to nadrobić, bo mają super porpozycje!

  OdpowiedzUsuń