Witajcie

Dzisiaj mam dla Was książkę, która otwiera cykl kryminalnych opowiadań Elizy Veinard Komisarz Serge Olovski. Autorka piętnaście lat temu wyprowadziła się do Paryża, gdzie dzieli czas między malarstwem i literaturą.

W książce znajdziemy dwa opowiadania kryminalne Dom z ogrodem tanio sprzedam oraz Świąteczne porządki Genevieve Hibou. Głównym bohaterem obu historii jest emerytowany komisarz Serge Olovski. To samotny, starszy pan, przez sąsiadów uważany za dziwaka. Pierwsze opowiadanie dotyczy morderstwa młodego mężczyzny z okolicy. Serge razem z Ewą, sprzątaczką z Polski próbują odkryć, kto jest zabójcą. Druga historia nieco bardziej mnie porwała. Zaginął syn sąsiadki komisarza, starszej, uroczej kobiety. To, co mnie mocno zaciekawiło, to życie mieszkańców, ich sekrety, o których wiele się dowiadujemy w tej części.

Opowiadania Elizy Veinard nie są stypowym kryminałem. Brakowało mi szybkiej akcji, dreszczyku emocji. Mimo tego historia mnie naprawde wciagnęła. Ze szczerym zainteresowaniem śledziłam próby wyjaśnienia zagadek przez komisarza, szczególnie w asyście małomównej Ewy. Wydarzenia dzieją się niespiesznie, dużo tu przemyśleń samego komisarza.
„Siedemdziesiąt lat. A więc jest stary. Wszystko już minęło. Cokolwiek miało się wydarzyć, już się wydarzyło. Teraz pozostało mu tylko żyć, tak po prostu. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień.”
Przyznam, że jego rozważania na temat upływającego czasu, braku zainteresowania ze strony dzieci, mocno mnie wzruszyły. Dodatkowo do gustu przypadło mi specyficzne poczucie humoru widoczne w dialogach czy przemyśleniach bohatera. To wszystko sprawiło, że nie sposób nie polubić Serge’a, ze wszystkimi jego dziwactwami.

Ta niewielkich rozmiarów książka idealnie się wpasowuje w klimat jesiennych wieczorów. Jest tajemnicza, niespieszna, ale szalenie interesująca. Mam jednak wrażenie, że fani krwawych morderstw czy seryjnych zabójców mogą się czyć nieco zawiedzeni. 

Autor: Eliza Veinard
Tytuł: Komisarz Serge Olovski. Dom z ogrdem tanio sprzedam. Świąteczne porządki Genevieve Hibou. 
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: kryminał
Ilość stron: 228
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka.
Miłego dnia, Sylwia

6 komentarzy:

 1. Tytuł już wciągam na listę czytelniczą, przyjemnie będzie się z nim zapoznać, lubię wchodzić w takie klimaty, a tu wiele elementów mnie przyciąga. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie też niedawno pisałam o tej książce. Myślę, że to ciekawa propozycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, objętościowo jest niewielka, ale możliwe, że to nawet wychodzi na plus. Jestem ciekawa tego humoru :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej autorki, ale będę miała na uwadze to nazwisko. Czasem krótsze formy są nawet lepsze od długich kryminałów!

  www.organiczni.eu

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio wolę czytać książki pełne akcji, ale jeżeli kiedyś nabiorę ochoty na coś nostalgicznego, to chętnie tę przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książkę i mi się podobała. Krótka, ale urokliwa.

  OdpowiedzUsuń