Witajcie, 

Małe miasteczko pod Olsztynem, jesienny, tajemniczy las i brutalny morderca. To wszystko czeka na czytelnika w kryminale Iwony Wilmowskiej Zostawić ślad. To moje pierwsze spotkanie z autorką, jeśli jesteście ciekawi, czy się nie zawiodłam, zapraszam do zapoznania się z recenzją. 
Zostawić ślad

Paulina Gudejko traci pracę w warszawskiej, podrzędnej gazecie. Postanawia wynająć domek w niewielkiej miejscowości i zająć się pisaniem książki. Zamiast upragnionej ciszy i spokoju dziennikarka trafia w sam środek piekła, który mieszkańcom zaserwował brutalny morderca. Na prośbę lokalnej dziennikarki, Paulina podejmuje się śledztwa oraz relacjonowania jego postępów w jej gazecie. Dokąd zaprowadzi ją prowadzone dochodzenie? Czy sama nie znajduje się w niebezpieczeństwie? 
Niemal od pierwszej strony zostałam wciągnięta w intrygującą fabułę. Miejsce akcji to niewielkie miasteczko, w którym każdy każdego zna. Ludzie mają swoje tajemnice, wiele rzeczy pozostaje przemilczanych, w obawie przed ludzkim gadaniem i wstydem przed sąsiadami. Dzieci często biegają samopas, a rodzice cieszą się, że mają ich z głowy. Autorce udało się wspaniale oddać małomiasteczkowy klimat i mentalność ich mieszkańców. 

Postać Pauliny bardzo przypadła mi do gustu. Lubię takie silne, samodzielne kobiety, a dziennikarka było dodatkowo niesamowicie inteligneta. Jesli chodzi o pozostałych bohaterów – tutaj czułam niedosyt. Wydaje mi się, że autorka mogłaby poświęcić im nieco więcej uwagi. Chętnie przeczytałabym więcej na temat Kaśki, Marzeny czy choćby historii rodziny Sikory. Natomiast zakończenie było doskonałe. Akcja niesamowicie przyspieszyła, a końcowe sceny mnie zmroziły. Rozwiązanie zagadki okazało się niezwykle zaskakujące, a motywy postępowania sprawcy wbiły mnie w fotel. Uwielbiam kryminały, w których do końca nie jestem w stanie odkryć mordercy. Brawo dla autorki, że tak wodziła mnie za nos. 

Zostawić ślad to lekko napisany, wciągający kryminał. Fabuła skupia się głównie wokół prowadzonego śledztwa. W zasadzie nie ma wątków pobocznych. Udało się jednak poruszyć autorce problem zaniedbanych, wykorzystywanych seksualnie czy krzywdzonych w innych sposób dzieci. Sama jestem mamą, więc te fragmenty książki, głęboko mnie poruszyły. 
Moje pierwsze spotkanie z Iwoną Wilmowską okazało się niezwykle udane. Lekkie pióro, intrygująca fabuła, silna główna bohaterka i zaskakujące rozwiązanie zagadki to ogromne atuty powieści. Zostawić ślad przypadnie do gustu wszystkim fanom kryminału. Ja po lekturze nabrałam chęci na przeczytanie serii książek o Agacie Brok, której Pani Iwona też jest autorką. 

Autor: Iwona Wilmowska
Tytuł: Zostawić ślad
Wydawnictwo: Axis Mundi
Gatunek: kryminał
Ilość stron: 288
Data premiery: 27.03.2020
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Axis Mundi.
Miłego dnia, Sylwia

6 komentarzy:

 1. Lubię atmosferę małych p4owincjonalnych miasteczek, gdzie wszyscy siė znają. Może sięgnę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tym wydawnictwie jak i samej książce, ale czuje się zaciekawiona. Myślę, że to książka po którą kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminały to jednak nie to co uwielbiam ale może kiedyś się skusze? 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Uuu myślę że książka warta uwagi

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam autorki, natomiast jesień to czas, kiedy tam po takie gatunki jak thrillery czy kryminały. Tej książki jestem bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja również lubię samodzielne i silne kobiety, więc już tym mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń