Witajcie,  

Rzadko sięgam po biografie czy reportaże, jednak postać Witolda Pileckiego i jego heroicznej działalności bardzo mnie zainteresowała. Z chęcią sięgnęłam wiec po książkę Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witloda Pileckiego, której autorem jest Jack Fairweather. 

Witold Pilecki w 1940 roku trafił do obozu w Auschwitz, by wypełnić misję powierzoną mu przez zwierzchników. Miał za zadanie stworzyć ruch oporu, zebrać informacje o rzeczywistych działaniach niemieckich w obozie i przesłać te dane na zewnątrz. Bohater próbował odbudować i wlać nieco nadziei w serca przerażonych współwięźniów. Głęboko wierzył na pomoc, jakąś reakcję z zewnątrz na wysyłane przez niego raporty. Nic takiego się jednak nie stało. 
Ochotnik to wynik pięcioletnich, wnikliwych badań Jacka Fairweather nad losami rotmistrza. Autor skorzystał z ponad dwóch tysięcy źródeł bibliograficznych, relacji więźniów, wywiadów z członkami rodziny. Włożył ogrom pracy, by biografię rotmistrza przekazać w sposób jak najbardziej rzetelny. Książka dostarcza nam solidnej wiedzy o tym, co działo się w obozie śmierci, o relacjach między więźniami, działania przełożonych. Głód, tortury, eksperymenty czy szerzące się choroby to okrutna codzienność dla uwięzionych. Ten potworny obraz wojny wstrząsa czytelnikiem, ale też zmusza do refleksji i zadumy. Jak to możliwe, że wielkie mocarstwa nie zareagowały no to ogromne zło dziejące się w obozach? 

Biografia Pileckiego pokazuje, jakim wielkim i oddanym ojczyźnie patriotą był. Dla dobra kraju poświęcił życie swoje, rodziny. Miał przecież żonę i dwójkę małych dzieci. Był człowiekiem czynu, ale też bardzo troszczył się o swoich żołnierzy. 
Jack Fairweather historię Witolda Pileckiego przedstawił w sposób niezwykle przystępny. Książkę czyta się równie dobrze, jak najbardziej wciągającą powieść. Mimo prawie 500 stron, ani razu nie odczułam znużenia. Wręcz przeciwnie, losy Pileckiego śledziłam z wypiekami na twarzy, nie sposób było się oderwać. W książce znajdziemy liczne mapy, zdjęcia i ręcznie wykonane ilustracje, które doskonale przybliżają czytelnikowi rzeczywistość II wojny światowej.

Autor: Jack Fairweather
Tytuł: Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego.
Wydawnictwo: Znak horyzont
Gatunek: biografia
Ilość stron: 496
Data premiery: 31.08.2020
Moja ocena: 9/10 wybitna

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont. 
Miłego dnia, Sylwia

5 komentarzy:

 1. Przyznam, że nie czytuję tego typu książek, ale wyjątkowo czuję się zainteresowana tą historią. Chętnie bym się z nią zapoznała. Poza tym bardzo miłe dla oka wydanie, pięknie się prezentuje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się, że poza tekstem są też dodatki graficzne. To zawsze uzupełnia treść. Lubię takie dopieszczone pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka wojenna nigdy mnie za bardzo nie interesowała, więc nie sięgnę po tą książkę. Jednak znam kogoś kto chętnie by ją przeczytał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego typu literaturę. Z wielkim zainteresowaniem czytam literaturę obozowa i książki o II wojnie światowej. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, tytuł już wciągnęłam na listę czytelniczą. :)

  OdpowiedzUsuń