Witajcie, 

Wyobrażacie sobie zamienić się życiem z babcią? Mieszkanie, znajomi, telefon - wszystkie aspekty. Brzmi nieprawdopodobnie, ale właśnie to spotkało Leenę i Eileen, bohaterki najnowszej powieści Beth O’Leary Zamiana


Leena i Eileen przeżywają rodzinną tragedię. Każda z nich radzi sobie z nią na swój sposób, mniej lub bardziej skuteczny. Na tym życiowym zakręcie postanawiają zamienić się miejscami na dwa miesiące. Starsza kobieta wyjeżdża do Londynu i wprowadza się do mieszkania i współlokatorów wnuczki. Leena natomiast zostaje na wsi i przejmuje obowiązki babci. Zamiana spowoduje nie lada zamieszanie w życiu kobiet, po którym nic już nie będzie takie samo. 
Czytając o przezabawnych perypetiach Aileen podczas szukania partnera na portalu randkowym bawiłam się świetnie. Jej cudowne poczucie humoru sprawiały, że nie raz śmiałam się na głos. Urzekła mnie także jej charyzma i kreatywność. Opracowywała plan działania, a potem skutecznie punkt po punkcie go realizowała, nie zważając na przeciwności losu. Tę determinację i dążenie do celu wykazuje także jej wnuczka Leena, choć może brak jej mądrości życiowej babci. Oprócz głównych bohaterek, poznajemy w książce szereg niezwykle ciekawych postaci drugoplanowych. Niemal od razu zaprzyjaźniłam się z Marthą, Fitzem, Bee czy Arnoldem. 
Zamiana to książka, która nie tylko bawi, ale też zmusza do zastanowienia i refleksji. Autorka zwraca uwagę na osoby starsze. Seniorzy często czują się samotni, są marginalizowani. To bardzo krzywdzące podejście, ponieważ tak samo jak młodzi potrzebują towarzystwa, uczucia. Randkowanie w takim wieku może wydawać się niestosowne, a nawet wzbudzać niesmak, ale seniorzy mają przecież takie same potrzeby jak młodsi, chcą być kochani, mile spędzać czas. Młodsze pokolenia powinny czerpać z życiowej mądrości i doświadczenia nestorów. Książka pokazuje także, że w przyjaźni nie ważna jest różnica wieku. Te dwa światy mogą ze sobą doskonale współgrać. 
Doszedłem do wniosku, że najlepszymi współlokatorami są starsze panie - wyjaśnia Fitz. – Zwykle potrafią gotować, bo w latach pięćdziesiątych kobiety musiały się w tym babrać, więc ciągle nieźle dają sobie radę w kuchni. Są szczere do bólu i zawsze mi powiedzą, czy ubrałem się do bani, czy nie... przynajmniej te, które poznałem. Poza tym cały dzień siedzą w domu, a to super układ, kiedy czekasz na dostawę paczki! 
Pwyżej jedna z wypowiedzi Fitza, bardzo komiczna, należy ją potraktować z przymrużeniem oka oczywiście. 
Czytelnicy, którzy szukają w Zamianie wątków romantycznych, mogą się nieco zawieść, gdyż nie był to motyw przewodni książki. Autorka postawiła na więzi rodzinne, przyjaźń i sąsiedzką wspólnotę. Ta powieść jest niezwykle urocza, ciepła z dużą dozą optymizmu. Poczucie humoru i błyskotliwe dialogi sprawiły, że wprost nie mogłam się oderwać od lektury. Moje pierwsze spotkanie z Beth O’Leary uważam za niezwykle udane. 

Autor: Beth O'Leary
Tytuł: Zamiana
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: powieść obyczajowa
Liczba stron: 416
Data premiery: 12.08.2020
Moja ocena: 7/10 bardzo dobra

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros. 
Miłego dnia, Sylwia

9 komentarzy:

 1. Ostatnio w moim domu gości literatura edukacyjna bardziej niż rozrywkowa... :) Więc książki nie znam i nie prędko będę miała okazję czytać... Natomiast... Boskie te zdjęcie w nagłówku :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę koniecznie przeczytać tę książkę! Nie przepadam za romansami, a ta powieść obyczajowa i jej tematyka bardzo mnie zaciekawiła. Polecam Ci też "Pamiętnik księgarza", jeśli jeszcze nie czytałaś- myślę, że humor jest podobny jak tutaj 🤓

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką, bo przecież każdy kiedyś będzie babcią albo dziadkiem :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. fabuła bardzo mi się spodobała. Taka typowa komedia, z przesłaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że książka zbiera pozytywne wrażenia czytelnicze, na razie inne tytuły czekają na spotkanie ze mną, ale tytuł będę mieć na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może to i lepiej, że co innego jest tu głównym wątkiem, bo dzięki temu książka może zyskać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa recenzja, a taka urocza ksiazka, to moze na przyszle wakacje? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawi mnie ta książka! Trafiam na nią kolejny raz. Jeśli będę miała okazję, przeczytam ją od razu. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie wartościowe książki, gdzie zamieszczane są więzi rodzinne, przyjaźnie uczucia i miłość. To taka przyjemna i ciepła książka:)

  OdpowiedzUsuń