Witajcie, 

Nie wiesz wszystkiego to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mnie książek w ostatnim czasie. Marcel Moss jest dla mnie synonimem doskonałej literackiej uczty, niejednokrotnie bolesnej, przerażającej, ale zawsze bardzo emocjonującej. Czy tym razem autorowi udało się spełnić moje czytelnicze oczekiwania? 
Nie wiesz wszystkiego Marcel Moss

Dwójka nastolatków z prestiżowego liceum popełnia razem samobójstwo. Otylia była szkolnym wyrzutkiem, a Allan jednym z najpopularniejszych uczniów. Co robili razem i co ich skłoniło do tak desperackiego kroku? Marta, przyjaciółka dziewczyny,  razem z wychowawczynią próbują rozwikłać zagadkę i w tym celu zakładają skrzynkę zwierzeń. Liczą, że uczniowie się przed nimi otworzą i może zdradzą coś na temat tragicznych wydarzeń. 

Autor stworzył rewelacyjną, dramatyczną historię. Doskonale zbudowana fabuła, liczne wątki, wspaniali bohaterowie sprawili, że nawet przez moment się nie nudziłam. Pisarzowi udało się mnie zaskoczyć, zakończenie dosłownie wbiło w fotel - dramatyczne i nieprzewidywalne. Bardzo cenię, że autor nie boi się poruszać trudnych tematów w swoich powieściach. Tym razem poznajemy zmagania nastolatków prestiżowego liceum. Moss opisuje z jakimi problemami muszą się zmagać, jak czują się niezrozumiani przez bliskich, nauczycieli. Wielu z nich czuje się bardzo samotnych, wielu doświadcza przemocy psychicznej i fizycznej ze strony rówieśników. Gwałt, prostytucja, ciąża, zaburzenia odżywiania – te sytuacje dzieją się wokół nas, a nastolatkowie niejednokrotnie z tymi problemami muszą się zmagać sami. 
Rywalizacja między ludźmi jest teraz wyjątkowo zacięta – kontynuuję - Wszyscy marzą o tym, by wyróżnić się w tłumie podążającym za tym samym. Social media tworzą wizję idealnego świata, która tylko nasila kompleksy młodych, uzmysławia im, że nie mogą okazywać słabości, i sprawia, że pragną czegoś, co nie istnieje. 
Dorośli często bagatelizują problemy nastolatków. Są zapracowani, nie mają czasu dla swoich pociech. Kariera, pieniądze są ważniejsze. Często nie są przygotowani na to, czym obdarowuje ich rodzicielstwo. 
Bardzo mi się podobała narracja w książce – pierwszoosobowa, z punktu widzenia różnych bohaterów na przestrzeni różnych ram czasowych. To dało możliwość spojrzenia na tragedię z różnych punktów widzenia. Przy okazji mogliśmy lepiej poznać uczestników wydarzenia, ich osobistych dramatów, motywację. Każde z tych dzieciaków toczy swoja własną walkę o siebie, swoje przekonania czy bliskich. Kreacja bohaterów udała się pisarzowi wspaniale. 
Jeżeli ktoś wyklucza Cię z powodu twojej inności, to robi to tylko dlatego, że uważa cię za zagrożenie. 
Nie wiesz wszystkiego to rewelacyjny thriller psychologiczny, do końca trzymający w napięciu, pełen emocji, skłaniający do refleksji. To bardzo trudna książka, którą polecam wszystkim rodzicom, by lepiej zrozumieli swoje pociechy, okazali im więcej zrozumienia i ciepła. Polecam ją także młodzieży, by z większą empatią spojrzeli na swoich rówieśników. Za każdym dziwnym zachowaniem, może stać bowiem tragedia, z którą dziecko, w ten sposób próbuje sobie poradzić. Polecam książkę także wszystkich innym czytelnikom, bo tak dobrze napisanego thrillera psychologicznego nie czytałam dawno.

Autor: Marcel Moss
Tytuł: Nie wiesz wszystkiego
Gatunek: Thriller
Wydawnictwo: Filia
Liczba stron: 384
Data premiery: 12.08.2020
Moja ocena: 9/10

Jeśli macie ochotę zapoznać się z innymi książkami autora to zapraszam do przeczytania recnzji Pokaż mi oraz Nie patrz.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Filia.

Miłego dnia, Sylwia

18 komentarzy:

 1. Widzę, że ten tytuł dokładnie wystrzelił się w moje gusta czytelnicze😀 pędzę zatem złożyć zamówienie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Thriller i do tego psychologiczny to zdecydowanie nie moje klimaty, jednak wiem już komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. To mój ulubiony gatunek! Tej książki jeszcze nie czytałam, na pewno po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nigdy nie czytałam żadnej powieści podobnego pokroju! Niesamowicie mnie zaciekawiłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, polecam szczególnie fanom thrillerów psychologicznych

   Usuń
 5. Zgadza się, dorośli często bagatelizują problemy dzieciaków, uważając je za błahe i wyolbrzymione. A sami zapomnieli, jak to jest być w tym wieku i stawać do walki z tym, co załamuje i wyniszcza.
  Już od jakiegoś czasu okładka tej książki przewijała mi się przed oczami, ale dotąd nie wiedziałam o niej zbyt wiele. A teraz już wiem, że chętnie bym się nią zaopiekowała. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie jako matkę książka przeraziła podwójnie, trzeba być bardzo czujnym i poświęcać jak najwięcej czasu naszym pociechom.
   Daj znac, jak wrażenia.

   Usuń
 6. bardzo lubię takie historie, które w dużym stopniu opierają się na domysłach, a nie faktach. Chętnie sięgnę po tę książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, takie książki dają duży obszar dla czytelnika do snucia właśnych scenariuszy

   Usuń
 7. Właśnie biorę się za lekturę i mam nadzieję, że mi również się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie thrillery. Mroczne, pociągające, trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chcę ją przeczytać. Na szczęście widziałam, że jest na Legimi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tej książki autora jeszcze nie znam, ale polecam "Utraconych". Świetny kryminał :)

  OdpowiedzUsuń