Witajcie,

Marcel Moss pisząc Nie odpisuj oraz Nie patrz pokazał, że potrafi dostarczyć czytelnikowi doskonałą, literacką ucztę. Nie mogłam się więc oprzeć i trzecią już powieść Pokaż mi przeczytałam z ogromnym zapałem.


Głównym bohaterem jest Łukasz, ma dobrą pracę, narzeczoną i ustabilizowane życie. Za namową przyjaciela instaluje aplikację Pokaż mi, by dostarczyć sobie odrobiny emocji. Tak zaczyna się jego przygoda z Królową, która namawia go do spełniania coraz śmielszych zadań. Początkowa fascynacja zmienia się wręcz w obsesję, by wygrać wyścig i poznać tajemniczą kobietę. Czy bohater znajdzie, czego szukał, czego brakowało mu w życiu?

Muszę przyznać, że z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy Łukasza, zastanawiałam się, jak daleko się posunie, by sprostać oczekiwaniom Królowej. Zadania były coraz bardziej niebezpieczne i absurdalne. Momentami aż ciężko się czytało, widząc, jak bohater niszczy swoje uporządkowane życie dla fascynacji z Internetu. Doprowadzony na skraj desperacji, gorączkowo poszukuje osób odpowiedzialnych za aplikację. Popada wręcz w paranoję i podejrzewa wszystkich dookoła. Historia Łukasza poprzeplatana była retrospekcjami z dzieciństwa małego chłopca. Aż do finału autor nie zdradza jego tożsamości. Przez całą książkę podejrzewałam, że to losy małego Łukasza. Koszmarne przejścia z dzieciństwa tłumaczyłyby postępowanie bohatera w dorosłym życiu. 

Jeśli chodzi o wykreowane postaci w książce, to muszę przyznać, że nikt nie stał się bliski mojemu sercu. Łukasz okazał się bardzo chwiejny i niestały, ma duże problemy z podejmowaniem decyzji, z Jagodą jest dla wygody. Sama Jagoda jest koszmarnie mdła, zbyt usłużna, zbyt poukładana i doskonała. Wojtek to infantylny lekkoduch, a Julia bezwzględna businesswomen bez serca. 

To, co cenię w książkach Mossa to poruszanie trudnych tematów.Tym razem autor pokazuje jak niebezpiecznym narzędziem jest Internet, jak bardzo aplikacje ograniczają naszą prywatność. Niezwykle interesujące były dla mnie także przedstawione statystyki dotyczące portali randkowych, związków i znajomości z internetu.

Pokaż mi to mieszanka thrillera psychologicznego z wątkiem kryminalnym doprawiona erotycznymi fragmentami. Od powieści nie sposób było się oderwać, autor wspaniale rozwijał fabułę, a samo zakończenie zaskoczyło mnie i wstrząsnęło. Cała książka była fascynująca i bardzo niepokojąca, bo wszystkie wydarzenia są niezwykle realne.

Pozdrawiam, Sylwia

5 komentarzy:

 1. Nie każdy autor potrafi poruszyć tego typu tematy. Ciekawa jestem tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jeden z tych tytułów, które bardzo chciałabym przeczytać w najbliższej przyszłości!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że za niedługo wpadnie w moje ręce

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubie thrillery psychologiczne, a ten wydaje sie interesujacy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic jeszcze tego autora nie czytałam, ale mam go w planach. Ciekawa jestem co mi wpadnie w łapki jako pierwsze. ;)

  OdpowiedzUsuń