Dzień dobry

Zafascynowana pierwszą powieścią Marcella Mossa „Ne odpisuj” z ogromną ciekawością zabrałam się za „Nie patrz”. Tym bardziej, że z okładki kusi nas obietnica „Najmocniejszy thriller, jaki przeczytasz w tym roku”.

Ewa, terapeutka z mocno skomplikowanym życiem, dostaje wiadomość od swojej byłej pacjentki Martyny. Ta wymusza na kobiecie obietnicę rozwikłania kryminalnej zagadki – zabójstwa Dzieciożercy z Konstancina. Kolejne odkrycia prowadzą Ewę w stronę jej bolesnej i głęboko skrywanej tajemnicy sprzed lat.


Autor po raz kolejny pokazuje czytelnikowi świat zdeprawowany, brutalny i całkowicie zły. Mocno pokręconą historię bohaterów poznajemy z różnych perspektyw. Często zmieniający się narrator oraz liczne retrospekcje mogą sprawić, że czytelnik się pogubi. Jednak dzięki temu poznajemy doskonale ich motywację. Na uwagę zasługuje także język pisarza. W książce znajdziemy wiele wulgaryzmów, potocznych i niewyszukanych zwrotów. Ma to pogłębić wrażenie brutalności i zła opisanej historii. Trzeba przyznać, że autorowi to się udało.

Pisarz nie boi się poruszać nawet najbardziej kontrowersyjnych tematów, takich jaki przemoc kobiet wobec mężczyzn. Wątek, który pojawił się już w poprzedniej książce Mossa, nadal budzi głębokie emocje. Młodzież, dla których używki i alkohol to normalność. Nie mają oporów przed publikowaniem koszmarnych treści w Internecie, by zdobyć popularność lub po prostu dla żartu. Przemoc, zdrady, związek nastolatki z dojrzałym mężczyzną to tylko kilka aspektów trudnej miłości w książce.


Po przeczytaniu powieści mam w głowie mętlik. Głęboko wierzę, że obecny świat wcale tak nie wygląda, że to jedynie przerysowana literacka fikcja. Po takich mocnych wrażeniach nie sposób nie sięgnąć po najnowsze dzieło Pokaż mi.

Udanego tygodnia,

Sylwia


4 komentarze:

 1. Biorę pod uwagę spotkanie z książką, kilka elementów mnie przyciąga, jeszcze zobaczymy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, ale chyba na razie nie znajdę czasu na tę książkę. Mam cały stosik powieści do przeczytania i ani myśli się kracac 😂

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam zarówno Nie patrz jak i Nie odpisuj są to ciekawe i nieprzyjemne historie. Szkoda, że technicznie nie są na równym poziomie,ale widzę progres.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń