Witajcie,

Całkiem niedawno nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się czwarta powieść B.A. Paris „Dylemat”. Po fantastycznym debiucie literackim „Za zamkniętymi drzwiami”, wiedziałam, że nową książkę też muszę przeczytać. Czy się nie zawiodłam?


Czterdzieste urodziny Livii mają być obchodzone naprawdę hucznie. Wielkie przyjęcie z mnóstwem gości ma zrekompensować kobiecie brak prawdziwego wesela. Adam, mąż kobiety, robi wszystko, by ten dzień był dla niej naprawdę wyjątkowy. Wydają się naprawdę zgraną i bardzo zgodną parą, choć początkach ich wspólnej drogi były trudne. Małżeństwo skrywa przed sobą jednak sekrety, które bezpowrotnie zniszczą szczęście rodziny.

Akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku dni, skupia się głównie wokół małżeństwa. Historię poznajemy z dwóch perspektyw – Adama i Livii. Lubię takie rozwiązania, bo pozwalają doskonale poznać motywy postępowania bohaterów. Muszę przyznać, że nie jestem w stanie zrozumieć Adama. Jego zachowanie w związku z dokonanym odkryciem jest tak kompletnie oderwane od rzeczywistości, że aż trudno w to uwierzyć. Z drugiej strony, ciężko jest przewidzieć, jak człowiek zachowa się w ekstremalnej sytuacji.

Dylemat czyta się zaskakująco szybko i przyjemnie, nie sposób się oderwać.  Autorka zaciekawiła i zaintrygowała mnie już od pierwszej strony. W niezwykle intersujący sposób prowadziła do momentu poznania sekretów rodziny. Trudno jednak nazwać najnowszą powieść Paris thrillerem. Zamiast napięcia i lęku, były jednak emocje i głębokie wzruszenie. Fani dreszczowców mogą więc być zawiedzeni. Mimo, że czytanie Dylematu sprawiło mi dużą przyjemność, nie jest to książka która na długo zostanie w mojej głowie.

Jestem ciekawa Waszej opinii o Dylemacie? A może czytaliście inne książki Paris?

Życzę Wam udanego tygodnia,

Sylwia


8 komentarzy:

 1. Autorka skoncentrowała się na oddaniu uczuć szarpiących serca kluczowych postaci, do niezbędnego minimum ograniczyła spektakularne incydenty i zaskakujące wydarzenia, było ich akurat tyle, aby zgrabnie oddać tło opowieści, uczynić ją atrakcyjną i nadać silny impuls chęci poznawania. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej książki tej autorki. Ktoś kiedyś mi o nich opowiadał, ale nie porwała mnie streszczona fabuła i nie zdecydowałam się ich przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo słyszałem o książce Za zamkniętymi drzwiami, jak tylko ją nadrobię, pewnie przeczytam i Dylemat. W sumie lubię takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam podobne odczucia - kompletnie nie rozumiem Adama, wręcz irytowało mnie jego zachowanie. A tak na marginesie, księgarnie wprowadzają nas w błąd, umieszczając Dylemat w sekcji thrillerów; autorka w wywiadzie mówiła, że to jej pierwszy dramat psychologiczny. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, mnie ta powieść rozczarowała. Cała fabuła dotyczyła rozterek naszych bohaterów o tym jak wyjawić prawdę swojej drugiej połowie, przez co całość stała się monotonna i żmudna. Dodatkowo bardzo denerwowali mnie tutejsi bohaterowie. Ale cieszę się, że Tobie się ta książka podobała. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam inne książki tej autorki i reprezentuje ona dość nierówny poziom. Nie czytałam jeszcze Dylematu, ale już go posiadam.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam debiut autorki i wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Nie ukrywam jednak, że póki co na więcej nie mam aktualnie ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam debiut autorki i wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Nie ukrywam jednak, że póki co na więcej nie mam aktualnie ochoty.

  OdpowiedzUsuń